Liga 2: Brăilenii pun piedică Bătrânei DoamneRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
26 Feb 2017

Liga 2: Brăilenii pun piedică Bătrânei Doamne

În ultima partidă a rundei cu numărul 22, la Brăila Dacia Unirea a trecut la limită de UTA Bătrâna Doamnă și îi mențin pe arădeni pe locul 3.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 16 prin Robert Vîlceanu, fostul component al lotului Stelei înscriind în poarta goală din apropierea careului mic după o pasă de la Curtuiuș. Egalarea a venit în minutul 31, autorul ei fiind Costel Roşu cu o lovitură de cap la colțul lung din centrarea primită de la Pușcașu. Mijlocașul brăilenilor face dubla și stabilește scorul final în minutul 72 după ce s-a demarcat și a primit în careul mic pasa lui Neagu.

După victoria cu 2-1, Dacia Unirea trece pe locul 8 cu 29 de puncte, la egalitate cu Chindia Târgoviște, iar etapa viitoare se deplasează în Banat pentru meciul cu ASU Politehnica Timișoara. UTA Bătrâna Doamnă pierde un tempo important în lupta cu Olimpia Satu Mare pentru promovarea directă și au etapa viitoare un meci aparent simplu pe teren propriu cu penultima clasată Metalul Reșița.

Rezultatele etapei a 22-a sunt următoarele:

Vineri, 24 februarie

CS Mioveni - Dunărea Călăraşi  2-2 (1-0)

Sâmbătă, 25 februarie

FC Academica Clinceni - CS Afumaţi  1-0 (0-0)

Luceafărul Oradea - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe  1-2 (0-0)

Foresta Suceava - ASU Politehnica Timişoara  2-2 (0-0)

FC Braşov - Olimpia Satu Mare  1-2 (1-2)

Duminică, 26 februarie

Dacia Unirea Brăila - UTA Bătrâna Doamnă  2-1 (1-1)

Juventus Bucureşti și Chindia Târgovişte stau. Prin retragerea echipelor Unirea Tărlungeni și CSM Râmnicu Vâlcea după începerea returului, echipele Metalul Reşiţa și respectiv CS Baloteşti câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate.