Liga 2: Bătrâna Doamnă defilează pe BegaSportPictures.eu
21 Mai 2017

Liga 2: Bătrâna Doamnă defilează pe Bega

UTA Bătrâna Doamnă a rezolvat în trei minute soarta partidei de pe ”Dan Păltinișanu” cu ASU Politehnica Timișoara, epilogul etapei a 35-a a Ligii 2.

Elevii lui Laurențiu Roșu au deschis scorul în minutul 30 prin Curtuiuș, angajat cu o pasă între doi fundași de Jorza, preluarea sa l-a ajutat apoi să șuteze din marginea careului pentru a-l învinge pe portarul Gakos. Era minutul 30 și două minute mai târziu în urma unei lovituri de colț Gligor înscrie cu capul de la 6 metri și clarifică în mare măsură învingătoarea. Golul din al doilea minut de prelungiri ale partidei înscris de Piccioni stabilește scorul final și cele trei puncte obținute astăzi îi duc pe arădeni la cota 65, cu un punct mai mult decât Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și cu un meci în plus față de covăsneni.

Marți, miercuri și joi se va disputa o etapă intermediară în care ambele echipe implicate direct în lupta pentru locul 2, cel ce aduce promovarea directă vor juca pe teren propriu, arădenii cu CS Balotești, iar Sepsi OSK cu Dacia Unirea Brăila.

Programul și rezultatele etapei a 35-a sunt următoarele:

Vineri, 19 mai

Chindia Târgoviște - Olimpia Satu Mare  1-0 (1-0)

Sâmbătă, 20 mai

FC Brașov - Academica Clinceni  0-2 (0-1)

Metalul Reșița - Luceafărul Oradea  1-3 (1-1)

Dacia Unirea Brăila - CS Afumați  1-5 (0-1)

Foresta Suceava - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe  2-4 (1-2)

Duminică, 21 mai

ASU Politehnica Timișoara - UTA Bătrâna Doamnă  0-3 (0-2)

CS Mioveni și Dunărea Călărași stau. Prin retragerea echipelor Unirea Tărlungeni și CSM Râmnicu Vâlcea după începerea returului, echipele CS Balotești și respectiv Juventus București câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate.