Liga 2: Barajul este mai aproape pentru arădeniSportPictures.eu
25 Mai 2017

Liga 2: Barajul este mai aproape pentru arădeni

O victorie la Șiria în partida de astăzi contra celor de la CS Balotești le-ar fi permis celor de la UTA Bătrâna Doamnă să continue spere la locul 2 și promovarea directă în Liga 1. Cele trei puncte ratate îi îndepărtează de obiectiv în condițiile în care au două puncte în urma celor de la Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, care au și un joc mai puțin disputat.

Herea a fost cel care le-a năruit visele arădenilor cu golurile înscrise în minutul 44 din penalty și 57, ofensiva disperată a gazdelor concretizându-se în golul din penalty înscris de Adrian Petre în minutul 84. Gazdele puteau primi o a doua lovitură de pedeapsă în minutul 89 când protagoniștii primeia, ilfoveanul Flămânzeanu și Curtuiuș, au avut un nou duel în careul oaspeților pentru care arbitrul ar fi putut indica din nou punctul cu var.

Prin urmare covăsnenii au nevoie de două puncte în ultimele două runde care cuprind o deplasare la Reșița și cu CS Mioveni pe teren propriu în ultima etapă pentru a încheia campionatul pe locul secund. UTA Bătrâna Doamnă are asigurat locul de baraj și privește acum cu atenție deznodământul play-out-ului Ligii 1.

Programul și rezultatele etapei a 36-a sunt următoarele:

Marți, 23 mai

Juventus București - Foresta Suceava  5-1 (2-0)

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - Dacia Unirea Brăila  3-0 (1-0)

Miercuri, 24 mai

Luceafărul Oradea - CS Mioveni  2-1 (1-1)

Academica Clinceni - ASU Politehnica Timișoara  2-2 (1-1)

CS Afumați - Metalul Reșița  5-2 (3-1)

Dunărea Călărași - Chindia Târgoviște  3-1 (1-1)

Joi, 25 mai

UTA Bătrâna Doamnă - CS Balotești  1-2 (0-1)

FC Brașov stă. Prin retragerea echipei CSM Râmnicu Vâlcea după începerea returului, Olimpia Satu Mare câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partida programate.