Liga 2: Arădenii revin pe locul 2Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Mai 2017

Liga 2: Arădenii revin pe locul 2

Deplasare fără probleme pentru arădeni la Clinceni, gazdele aflându-se la primul meci cu fostul stelist Erik Lincar la timonă. UTA Bătrâna Doamnă a spulberat Academica și revine pe poziția secundă a clasamentului cu un punct și un meci mai mult disputat față de Sepsi OSK, ocupanta ultimei poziții de pe podium.

Jucătorii pregătiți de Laurențiu Roșu au deschis scorul în minutul 20 prin Adrian Petre și au încheiat partida cu un sfert de oră de foc în care au mai punctat de cinci ori. Adrian Petre a reușit hat-trick-ul cu golurile din minutele 74 și 76, apoi Curtuiuș (min. 82), Burlă (min. 84) și Stahl (min. 90+1) desăvârșesc dezastrul echipei ilfovene.

Aflat la început de drum, Lincar are mult de muncă pentru a reconstrui formația Academicii, în timp ce arădenii par a avea motoarele turate pentru finalul de campionat.

Programul și rezultatele etapei a 34-a sunt următoarele:

Vineri, 12 mai

Juventus București - Chindia Târgoviște  2-1 (0-1)

FC Brașov - CS Mioveni  0-0

Sâmbătă, 13 mai

Dunărea Călărași - CS Balotești  2-1 (2-0)

CS Afumați - Foresta Suceava  6-0 (5-0)

Luceafărul Oradea - Dacia Unirea Brăila  4-1 (1-0)

Duminică, 14 mai

Academica Clinceni - UTA Bătrâna Doamnă  0-6 (0-1)

Olimpia Satu Mare și Metalul Reșița stau. Prin retragerea echipelor Unirea Tărlungeni și CSM Râmnicu Vâlcea după începerea returului, echipele ASU Politehnica Timișoara și respectiv Sepsi OSK Sfântu Gheorghe câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate.