Liga 2: ”Academicienii” mai pică un examenRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
23 Apr 2017

Liga 2: ”Academicienii” mai pică un examen

Academica Clinceni suferă o nouă înfrângere pe teren propriu și își confirmă statutul de victimă aproape sigură în propriul fief în ultima vreme. De data aceasta Dunărea Călărași a fost echipa care a plecat cu trei puncte de pe terenul de la marginea Bucureștiului, chiar dacă a fost condusă din minutul 9.

Cu două goluri până la pauză, egalarea venind în minutul 17 și al doilea gol înscris în minutul 32 dintr-o lovitură liberă ce a intrat aproape de vinclu, echipa pregătită de Adrian Mihalcea a mai punctat în două rânduri pe final de meci în minutele 84 din penalty și 89.

Călărășenii urcă pe locul 9 cu 38 de puncte, în timp ce ilfovenii rămân pe 13 cu 30 de puncte.

Programul și rezultatele etapei a 30-a sunt următoarele:

Vineri, 21 aprilie

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - ASU Politehnica Timișoara  2-1 (0-1)

Sâmbătă, 22 aprilie

Juventus București - UTA Bătrâna Doamnă  1-2 (1-1)

CS Afumați - CS Balotești  1-0 (1-0)

Metalul Reșița - Dacia Unirea Brăila  3-0 (1-0)

CS Mioveni - Foresta Suceava  2-2 (0-1)

Duminică, 23 aprilie

Academica Clinceni - Dunărea Călărași  1-4 (1-2)

Luceafărul Oradea și Chindia Târgoviște stau. Prin retragerea echipelor Unirea Tărlungeni și CSM Râmnicu Vâlcea după începerea returului, echipele Olimpia Satu Mare și respectiv FC Brașov câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate.