Liga 2: AFC Hermannstadt se menține pe prima pozițieRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Dec 2017

Liga 2: AFC Hermannstadt se menține pe prima poziție

Primul weekend al lunii decembrie a consemnat startul celei de-a doua părţi a sezonului 2017-2018 din Liga 2 Casa Pariurilor, runda inaugurală a returului aducând câteva rezultate nescontate. Ziua de sâmbătă a început cu eşecuri drastice pentru fostele prim-divizionare Pandurii Târgu Jiu şi ASA 2013 Târgu Mureş, ambele primind câte cinci goluri de la echipe nou-promovate.

Cu doar patru rezerve pe bancă şi cu doi titulari suspendaţi pentru cumul de galbene, ASA 2013 a suferit al doilea eşec consecutiv şi tot fără gol marcat, scor 0-5 pe terenul Miroslavei, la o săptămână după un 0-3 la Timişoara, cu ASU Poli. Ieşenii au confirmat creşterea de formă din ultimele etape şi au dat recital în repriza a doua, când au marcat de patru ori, într-un meci terminat cu doi oameni în plus după eliminările lui Dan Panait şi Gaston Mendy.

Cealaltă fostă prim-divizionară, Pandurii Târgu Jiu a avut parte de un duş rece în startul meciului cu Fotbal Club Argeş, tabela arătând deja 0-2 după doar şase minute. Argeşenii au dus scorul la 3-0, după 32 de minute de joc, dar au terminat prima repriză în doar nouă jucători, după ce au văzut cartonaşul roşu Cătălin Stan şi Raul Costin. Din păcate pentru gazde, avantajul numeric nu a schimbat datele problemei, pentru că la jumătatea reprizei secunde scorul deja luase proporţii, după ce argeşenii au mai marcat de alte două ori. Golul lui Dănăricu a mai contat doar pentru statistică, iar Pandurii a confirmat încă o dată că terenul de la Motru nu îi prieşte, în condiţiile în care nu a bifat măcar o singură victorie acolo.

Ziua de sâmbătă a mai adus patru victorii pentru gazde, rând pe rând ASU Poli, Olimpia, CS Afumaţi şi Dunărea impunându-se pe teren propriu.

Tot o victorie au obţinut şi cei de la Ripensia, în deplasare, la Suceava, rezultatul fiind unul de neuitat pentru timişorenii, care nu mai reuşiseră să câştige de 11 etape. Startul partidei de la Suceava a fost întârziat cu 55 de minute, ca urmare a impractibilităţii suprafeţei de joc, care a fost acoperită de un strat de 20 de cm de zăpadă. Oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, prin căpitanul Adrian Popa, pentru ca golgeterul Forestei, Marius Matei, să restabilească egalitatea cu opt minute înainte de finalul primei reprize, din penalty. Scorul final a fost stabilit în ultimul minut regulamentar al primei părţi a meciului de către Laurenţiu Tudor, iar Foresta a coborât din nou pe ultimul loc al clasamentului.

Ultimele partide ale rundei s-au disputat duminică, atunci când două dintre echipele de pe podium au evoluat în deplasare. Speranţele Chindiei de a rămâne în coasta primelor două clasate au fost spulberate de AFC UTA Arad, care a reuşit să îi provoace primul eşec după 13 meciuri consecutive fără înfrângere. Într-un meci disputat pe zăpadă, gazdele au condus cu 1-0 după autogolul lui Ispas, fiind egalate după o oră de joc prin reuşita lui Honciu. Ultimul cuvânt l-au avut arădenii, prin Daniel Florea, care a închis tabela la 2-1.

În celălalt meci al zilei de ieri, liderul AFC Hermannstadt s-a impus la scor de neprezentare în faţa celor de la CS Baloteşti. Dubla golgeterului Rusu şi golul rezervei Petrescu i-au asigurat grupării sibiene clasarea în fotoliul de lider de etapă pentru a 14-a oară în actuala ediţie de campionat.

Sportul Snagov - Luceafărul Oradea  0-3 (0-2)

Foresta Suceava - Ripensia Timişoara  1-2 (1-2)

Ştiinţa Miroslava - ASA 2013 Târgu Mureş  5-0 (1-0)

ASU Politehnica Timişoara - Dacia Unirea Brăila  2-1 (2-0)

Pandurii Târgu Jiu - Fotbal Club Argeş  1-5 (0-3)

Olimpia Satu Mare - Metaloglobus Bucureşti  2-0 (1-0)

Dunărea Călăraşi - Academica Clinceni  4-0 (2-0)

CS Afumaţi - CS Mioveni 2-1 (1-0)

AFC UTA Arad - Chindia Târgovişte 2-1 (1-0)

CS Baloteşti - AFC Hermannstadt 0-3 (0-1)