Liga 1: Ziua remizelorRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Feb 2018

Liga 1: Ziua remizelor

CS Universitatea Craiova a plecat din Ștefan cel Mare cu un singur punct după ce a controlat în mare măsură partida cu Dinamo, iar situația luptei pentru locurile de play-off se menține neschimbată după seria remizelor înregistrate de cele patru echipe implicate.

Cu un joc neconvingător, alb-roșiii au comis prima greșeală în minutul 7 când Nedelcearu a avut o intrare neglijentă la Gustavo în propriul careu, însă arbitrul Ovidiu Hațegan a lăsat jocul să continue. Nu la fel a procedat în minutul 21 când Mihai Popescu a comis un atac cu forță disproporționată asupra lui Mitriţă, iar Gustavo a pus balonul la punctul cu var și a transformat lovitura de pedeapsă. În minutul 35 a fost rândul dinamoviștilor să ceară penalty pentru un henț al lui Thiago Almeida, însă și de această dată Hațegat a considerat că nu sunt circumstanțe pentru a dicta lovitură de la 11 metri. Jocul curgea către pauză sub controlul oltenilor, însă în ultimul minut de joc Calancea alege să degajeze înalt în lateral către Screciu, Pesic i-a furat de sub nas mingea indecisului fundaș dreapta și a centrat lobat pentru Nemec care a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap din 6 metri.

Bărbuț a readus echipa olteană în avantaj în minutul 55 cu un șut de la marginea careului lui Brănescu și tot el a ratat desprinderea trei minute mai târziu după ce a șutat pe lângă poarta goală din mijlocul careului. Hațegan lasă jocul să continue în minutul 61 la solicitarea de penalty a oaspeților pentru intervenția lui Nistor la Gustavo, apoi Nemec putea egala în minutul 69, însă șutul său nu a fost unul dintre cele mai bune. Mitriță îl imită la cealaltă poartă, dar cum ocaziile se răzbună Dinamo egalează prin Daniel Popa în minutul 86, angajat printre fundașii olteni de Robert Moldoveanu. Nistor a zguduit bara din dreapta lui Calancea în al treilea minut de prelungiri și partida se termină Dinamo – CS U Craiova 2-2 (0-1), a treia întâlnire consecutivă între cele două formații ce se termină cu acest scor.

La finalul lunii cele două formații se vor reîntâlni în sferturile Cupei României, însă acolo egalul este exclus.

Dinamo (antrenor Vasile Miriuţă): Brănescu - Romera, Nedelcearu, M. Popescu, Nica - Mahlangu, Monroy (min. 59 D. Popa) - Hanca (min. 64 Olteanu), Nistor, Pesic (min. 75 R. Moldoveanu) - Nemec

CS U Craiova (antrenor Devis Mangia): Calancea - Screciu, T. Ferreira, Briceag (min. 87 Burlacu) - Martic, Zlatinski (min. 83 Bic), Mateiu, Bancu - Bărbuţ (min. 72 R. Popa), Mitriţă, Gustavo

În primul meci al zilei, FC Botoșani s-a poticnit pur și simplu și se poate spune că a câștigat un punct pe teren propriu cu Juventus București. Aspirațiile de play-off ale elevilor lui Costel Enache au fost limitate de ”lanterna roșie”, remiza 0-0 aducând al zecelea punct pentru echipa din Colentina. Oaspeții puteau pleca cu toate cele trei puncte dacă Ciobanu nu rata în minutul 81 o ocazie uriașă șutând pe lângă poarta lui Cobrea din 6 metri. Marius Baciu a debutat cu punct la cârma juventinilor și se pregătește să continue arbitrajul luptei pentru play-off etapa următoare din postura de gazdă a campioanei FC Viitorul.