Liga 1: Viitorul urcă pe podiumSportPictures.eu
13 Mai 2019

Liga 1: Viitorul urcă pe podium

FC Viitorul a urcat pe ultima treaptă a podiumului Ligii 1 după o victorie la scor de neprezentare obținută la Ovidiu în fața unei echipe a Astrei ce a ratat incredibil în două rânduri și putea taxa relaxarea garniturii secunde a formației lui Gică Hagi, care la rândul ei a ratat cât pentru cinci meciuri.

Rămas singur cu Lazar, Vînă a tras în portarul oaspeților din colțul careului mic în chiar în primul minut de joc, apoi șutul lui Ciobanu din interiorul careului a fost respins de un fundaș giurgiuvean, pentru ca în minutul 19 Lazar să respingă în corner șutul lui Ciobanu de la 25 de metri. În minutul 30 Begue ratează prima mare ocazie a Astrei alegând soluția unui șut pe jos din interiorul careului din poziție de unu la unu cu Tordai după o pasă ideală primită de la Alibec, apoi pe respingere Llullaku trimite spre buturi și Kuipers a scos de pe linia porții. Înainte de pauză arbitrul Sorin Antonie dictează penalty la contactul dintre Lazar și Iacob, iar Eric transformă cu o ”Panenka” și din minutul 43 scorul devine 1-0.

Oaspeții au avut șansa egalării în minutul 51, dar Llullaku trage slab din interiorul careului și îi dă ocazia lui Tordai să respingă. Ocazia s-a ”răzbunat” în minutul 66 când Ganea insistă și câștigă un duel la un balon cu Cestor, apoi îi pasează în centrul careului lui Calcan care pune latul și îndeplinește o simplă formalitate. Tot Ganea trimite peste transversală în minutul 72, iar două minute mai târziu Drăguș închide tabela după o pasă inspirată a lui Ianis Hagi.

Scor final FC Viitorul – Astra Giurgiu 3-0 (1-0) și cu 36 de puncte, la egalitate cu CS U Craiova, constănțenii au varianta egalului în meciul direct din ultima etapă. Avantajul le este oferit de rotunjirea în plus de care a beneficiat formația olteană la intrarea în play-off.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Tordai - Mladen, Artean, Iacob, Kuipers - Ciobanu, Achim (min. 54 Băluţă), Vînă - Eric (min. 54 I. Hagi) - Calcan (min. 67 Drăguş), Ganea

Astra Giurgiu (antrenor Costel Enache): Lazar - Butean, Cestor, Bejan, Radunovic - Begue, Mrzljak (min. 71 V. Gheorghe), Romario - Alibec (min. 84 Hambo), Zoua (min. 22 Roşu), Llullaku