Liga 1: Viitorul scapă victoria printre degete la MediașValentin Macrea / SportPictures.eu
05 Dec 2018

Liga 1: Viitorul scapă victoria printre degete la Mediaș

Gaz Metan Mediaș obține un punct în partida de pe teren propriu cu FC Viitorul cu un gol înscris în penultimul minut de joc după ce a evoluat mai bine de 50 de minute în inferioritate numerică.

Partida a început prost pentru elevii lui Gică Hagi cu un autogol înscris de Luchin în urma unei lovituri libere executate de pe partea stângă de către Bușu. Fundașul constănțenilor, fără să fie presat, a reluat cu capul și a trimis balonul lângă bara din stânga lui Cojocaru, fără șansă pentru acesta. Avantajul pe tabelă al gazdelor a ținut doar șase minute, Drăguș reluând din 6 metri o pasă a lui Voduț, care a pătruns în careul medieșenilor și s-a descotorosit de Diallo într-o fază de vârf veritabil. În minutul 38 un corner la poarta Viitorului aduce eliminarea lui Marius Constantin: fundașul gazdelor l-a lovit cu cotul în săritură pe Luchin, iar arbitrul Cătălin Popa a scos imediat cartonașul roșu văzând urmările loviturii.

În 10, medieșenii mai primesc un gol în minutul 74, autor fiind Lyes Houri, intrat de mai puțin de cinci minute în teren în locul lui Drăguș. Francezul în vârstă de 22 de ani a fost servit în interiorul careului de De Nooijer și l-a învins pe Pleşca cu un șut cu efect trimis la colțul lung, oaspeții apropiindu-se de o victorie ce îi putea menține la patru puncte de liderul CFR Cluj. Totul s-a spulberat în minutul 89, atunci când Yazalde, nemarcat, a apărut oportun în careul mic al lui Cojocaru și a reluat din plonjon cu capul o minge deviată tot cu capul de Olaru în urma unui corner.

S-a încheiat Gaz Metan – FC Viitorul 2-2 (1-1), scor ce îi urcă pe medieșeni la cota 27, cu 6 puncte mai mult decât prima echipă din zona de play-out.

Gaz Metan Mediaș (antrenor Mihai Teja): Pleşca - Creţu, M. Constantin, Diallo, Busu - I. Cristea, L. Aurelio - R. Romeo (min. 77 Yazalde), Olaru (min. 90+2 Buziuc), Ely - Fortes (min. 42 Trif)

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Cojocaru - Lopes (min. 46 Ciobanu), Luchin (min. 46 Achim), V. Ghiţă, De Nooijer - Artean, T. Băluţă, Vînă - I. Hagi, Voduţ, Drăguş (min. 69 Houri)