Liga 1: Viitorul pierde două puncteStefan Ciocan / SportPictures.eu
21 Nov 2016

Liga 1: Viitorul pierde două puncte

Remiză la Ovidiu între Viitorul și Gaz Metan Mediaș. După ce ieri CSU Craiova nu a putut profita de pasul greșit al Stelei și a pierdut partida sa din etapa a 16-a, astăzi echipele clasate pe locurile 3 și 4 au făcut la rândul lor un rezultat ce convine liderului.

Aflate pe picior de egalitate în clasament, despărțite de golaveraj, cele două combatante veneau după rezultate diferite: elevii lui Gică Hagi după o înfrângere pe terenul liderului, iar medieșenii cu o serie de 8 partide fără înfrângere în campionat. Cei din urmă au început mai încrezători partida și au avut o primă mare ocazie în minutul 18, când Eric l-a driblat scurt în colțul careului de 16 metri pe Benzar și a șutat la colțul lung al porții lui Rîmniceanu, mingea deviată ușor de fundașul dreapta al gazdelor lovind bara aproape de rădăcina sa. Din cornerul rezultat a apărut și golul: Rîmniceanu iese greșit să boxeze, mingea îl lovește pe Nimely, care încearcă să respingă, dar trimite spre propria poartă și Llullaku îndeplinește formalitatea de a împinge mingea în plasă de la un metru. Llullaku are șansa de a face dubla în minutul 27, când este lansat perfect pe contraatac de Zaharia și după o cursă impetuoasă ajunge față în față cu portarul Viitorului, dar lobul său trece și peste transversală.

Băieții lui Gică Hagi își revin după pauză și Nimely încearcă un șut din unghi în minutul 50. Francezul aduce egalarea șapte minute mai târziu la o fază ca de pinball în care mingea sare din fundații medieșeni și ajunge la el, apoi revine din Pleşca în picioarele lui Trtovac și tot Nimely o împinge în plasă. Răzvan Marin șutează în bară în minutul 72, apoi gazdele cer penalty la șutul lui Cicâldău în mâna lui Susnjar însă arbitrul Sebastian Colțescu nu acordă nimic, și astfel se termină Viitorul – Gaz Metan 1-1 (0-1).

Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Benzar, Hodorogea, Boli, Ganea - Marin, Nedelcu (min. 70 Carp), Purece (min. 46 Cicâldău) - Chiţu, Iancu (min. 78 Vînă), Nimely

Gaz Metan (antrenor Cristian Pustai): Pleşca - Creţu, Trtovac, Susnjar, Rugasevic - Bic (min. 89 Cristea), Zaharia, Buzean (min. 73 Danci) - Al. Munteanu, Eric, Llullaku (min. 85 Romeo)