Liga 1: Viitorul învinge din nou la Craiova și ia ”bronzul”Andi Popescu / SportPictures.eu
18 Mai 2019

Liga 1: Viitorul învinge din nou la Craiova și ia ”bronzul”

O nouă înfrângere pe teren propriu a celor de la CS Universitatea Craiova în fața celor de la FC Viitorul îi determină, culmea!, pe olteni să fie suporterii elevilor lui Gică Hagi în finala Cupei României de sâmbăta viitoare.

Având nevoie de un succes în această seară pe ”Ion Oblemenco”, oltenii au început mai bine partida și au deschis scorul în minutul 15 prin Martic după o pătrundere din flancul drept către poartă ce i-a lăsat pe fundașii oaspeți ca pe jaloane și un șut la care Cojocaru nu a avut răspuns. Putea fi 2-0 la pauză, dar golul înscris de Mihăilă în minutul 42 a fost anulat pe motiv de ofsaid, apoi gazdele au cerut penalty la contra aplicată de Țîru în momentul centrării aceluiași Mihăilă, dar arbitrul Marcel Bîrsan nu a acordat nimic.

Același Mihăilă este penalizat cu ofsaid la faza din minutul 57 în care a scăpat singur cu Cojocaru, apoi tot el este cel care înscrie un autogol stupid în minutul 70, când a reluat imparabil din marginea careului de 16 metri o minge preluată un pic prea larg de Drăguș. Tensiunea crește în rândul gazdelor și două minute mai târziu, când jocul era oprit, Tiago Ferreira a avut o intrare cu talpa inexplicabilă la Cojocaru când acesta îi returna balonul pentru a fi repus în joc. Bârsan l-a eliminat pe bună dreptate, iar pe fondul superiorității numerice și a faptului că oltenii s-au deschis riscant de mult în ideea marcării golului decisiv, Drăguș a stabilit învingătoarea după un contraatac în care l-a executat cu sânge rece pe Pigliacelli.

S-a încheiat CS U Craiova – FC Viitorul 1-2 (1-0) și constănțenii termină campionatul pe locul 3 cu trei puncte peste formația olteană, care are nevoie de un succes al elevilor lui Gică Hagi în finala Cupei României pentru a prinde un loc în preliminariile Europa League.

CS U Craiova (antrenor Corneliu Papură): Pigliacelli - Martic, Ferreira, Acka, Bancu - Mateiu, Fedele (min. 76 Donkor), Cicâldău - Bărbuţ, Cristea (min. 46 Fortes), Mihăilă (min. 88 Baicu)

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Cojocaru - Boboc, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer - Houri, Băluţă (min. 66 Artean), Vînă (min. 57 Tîrcoveanu) - Hagi, Rivaldinho (min. 82 Mladen), Drăguş