Liga 1: Viitorul, între două barajeGheorghe Fluster / SportPictures.eu
27 Mai 2021

Liga 1: Viitorul, între două baraje

FC Viitorul a dat lovitura la Buzău și a învins Chindia Târgoviște în primul meci al barajului pentru cel de-al treilea loc în Conference League.

Văzuți ca outsideri în fața elevilor lui Emil Săndoi, constănțenii au suferit un șoc în startul partidei când Daniel Popa a deschis scorul în minutul 6 după o fază cursivă de contraatac încheiată cu un șut cu efect la colțul lung trimis de la 16 metri. Plecați în cursa de urmărire a gazdelor partidei din această seară, jucătorii pregătiți de Cătălin Anghel obțin egalarea în minutul 38 după o lovitură de colț la care Artean a găsit o zonă liberă, s-a înălțat și a lovit puternic cu capul pentru a trimite balonul la colțul lung.

Imediat după pauză Ely Fernandes a luat o acțiune pe cont propriu în flancul drept, a intrat în careul lui Aioani și a pasat în careul mic, portarul Chindiei a respins balonul înapoi până la Fernandes, care a înscris cu un șut din 6 metri sub transversală. 2-1 pentru jucătorii Viitorului, care au dovedit determinare în a întoarce tabela și eforturile le-au fost răsplătite constănțenilor. Au avut și neșansă în minutul 64 la șutul lui Rață deviat cu călcâiul de Grameni, care l-a păcălit pe Cojocaru și le-a adus târgoviștenilor egalitatea, dar perseverența le-a fost din nou răsplătită pe final. În minutul 86 Grădinaru l-a lansat perfect pe Tsoumou cu o pasă filtrantă și atacantul constănțenilor l-a executat pe Aioani cu un șut la firul ierbii înscriind golul victoriei ce duce Viitorul, la trei săptămâni distanță, de la iminența barajului pentru evitarea retrogradării la partida de baraj pentru un loc de cupă europeană.

Duminică, constănțenii se vor deplasa la Sfântu Gheorghe pentru jocul decisiv cu Sepsi OSK, învingătoarea urmând să evolueze în al doilea tur preliminar al Conference League.

Chindia Târgoviște - FC Viitorul 2-3 (1-1)

Au marcat: D. Popa (min. 6), Rață (min. 64)/Artean (min. 38), Ely Fernandes (min. 49), Tsoumou (min. 86)

Chindia Târgoviște (antrenor Emil Săndoi): Aioani – C. Dinu, Fomba (min. 78 Mitrea), Celea, Kocic (min. 55 Corbu) – Martac (min. 55 Neicuţescu), Raţă, Dumitraşcu, Şerban (min. 43 Yameogo) – D. Popa, D. Florea

FC Viitorul (antrenor Cătălin Anghel): Cojocaru – Grădinaru, Mladen, Dobrosavlevici, Marquinhos Pedroso (min. 90 Buta) - Artean, Grameni, Matis (min. 71 Haită) – Chiţu (min. 60 Tsoumou), Ely Fernandes (min. 90 Georgescu), Jo Santos (min. 70 Dussaut)