Liga 1: Victorie tristă pentru ”câinii roșii”Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
01 Mar 2019

Liga 1: Victorie tristă pentru ”câinii roșii”

Dinamo încheie sezonul regulat cu o victorie tristă, în fața unui pâlc de suporteri ce au rămas alături de echipă și la momentul în care aceasta se pregătește de al doilea sezon de play-out consecutiv. Într-un meci contra ”lanternei roșii” Concordia Chiajna, elevii lui Mircea Rednic ar fi trebuit să dovedească faptul că înfrângerea cu Botoșani și remiza de la Călărași au fost doar accidente ce au oprit echipa să se lupte pentru un loc de play-off li au arătat acest lucru până la jumătatea reprizei secunde.

Intrat în locul golgheterului Montini, scos din teren în urma unei lovituri la cap ce s-a lăsat cu urmări și investigații la Spitalul de Urgență Floreasca, grecul Papazoglou a deschis scorul în minutul 39 cu un șut din cădere după o pasă primită de la Nistor și și-a dus echipa în avantaj la pauză. În partea a doua a jocului, Nistor dă al doilea ”assist” în meci cu o pasă lungă ce îl lansează în flancul drept pe Sorescu. Fundașul dreapta al gazdelor a preluat, a driblat către interior și cu un șut cu piciorul stâng la colțul lung l-a învins pentru a doua oară pe Greab. Lucrurile mergeau perfect pentru Dinamo, însă Ropotan a prins un șut de excepție din marginea careului dinamovist și a trimis mingea în plasă fără a-i da vreo șansă lui Muțiu să pareze. Reveniți pe tabelă la diferență minimă, ilfovenii au forțat egalarea, însă fără succes.

S-a încheiat Dinamo – Concordia Chiajna 2-1 (1-0), rezultat în urma căruia Dinamo intră în play-out cu 16 puncte, în timp ce ilfovenii doar cu 9.

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Muţiu - Sorescu, Klimavicius, R.Grigore, Aliji - Filip - N. Jaadi (min. 50 Zenke), Aït-Atmane (min. 64 N'Diaye), Nistor, R. Jaadi - Montini (min. 27 Papazoglou)

Concordia Chiajna (antrenor Adrian Falub): Greab - Cadamuro, Koutroumpis (min. 46 Cristescu), Meira, Radu (min. 46 Fota) - Ropotan, Albu, Gorobsov - Grădinaru, Moussa, Alexe (min. 70 Guessan)