Liga 1: Victorie topităRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Aug 2018

Liga 1: Victorie topită

Universitatea Craiova a răzbit prin canicula din lunca Dunării și a învins la Călărași pentru prima dată în această ediție a Ligii 1. Elevii lui Devis Mangia au fost cei care au controlat partida și au înscris de trei ori pe lângă o sumedenie de ocazii nefructificate.

Gazdele au avut o ocazie importantă în minutul 20 prin Gaston Mendy, blocat de Pigliacelli, prea puțin pentru avantajul oferit de terenul propriu. La poarta cealaltă Burlacu a lovit transversala în minutul 34, iar pe urmărire Mitriță a tras peste poartă, iar în minutul 42 Bancu trimite cu efect de la marginea careului mare puțin peste vinclul colțului lung. După ce a plutit în aer, golul și-a făcut apariția în mare stil în minutul 45 cu un șut magnific al lui Matteo Fedele trimis de la peste 25 de metri direct la vinclul din dreapta lui Straton.

După pauză tot oltenii sunt mai prezenți în atac și după ce Cicâldău a fost faultat în careu de Straton, Mitriță a transformat cu siguranță penalty-ul și a dublat avantajul oaspeților. Golul doi a adus ritm jocului și Dunărea, nevoită să iasă la atac, reușește să reducă repede din handicap prin Mediop în minutul 63 cu un șut din unghi ce l-a păcălit pe Pigliacelli, balonul primindu-l după o respingere neinspirată a lui Kelic. Doar zece minute au sperat suporterii echipei gazdă, deoarece Mitriță a refăcut diferența de două lungimi în minutul 73 cu un gol înscris din lovitură liberă de la 20 metri ușor deviată de zid. Bancu (min. 79) și Mitriță (min. 90+3) au avut ocazia să mărească diferența, însă s-a încheiat Dunărea Călărași - CS U Craiova 1-3 (0-1).

Dunărea Călărași (antrenor Dan Alexa): Straton - Gligorov, Dobrosavlevici, Şandru, Mendy - Simon, Monroy (min. 59 L. Marinescu), C. Puşcaş - Missi Mezou (min. 58 V. Munteanu), Kanda (min. 78 Şeroni), N. Mediop

CS U Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli - Donkor (min. 78 R. Popa), Kelic, Briceag - Martici, Mateiu, Fedele (min. 86 T. Ferreira), Bancu - Burlacu (min. 77 Baicu), Cicâldău, Mitriţă