Liga 1: Victorie sub ochii părințilorRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
13 Apr 2019

Liga 1: Victorie sub ochii părinților

Ianis Hagi și Rivaldinho au fost eroii partidei din această seară de la Ovidiu pe care FC Viitorul a câștigat-o cu CS Universitatea Craiova. Cu Gică Hagi pe marginea terenului și cu Rivaldo în tribune venit special să-și vadă băiatul evoluând în tricoul albastru, cei doi au semnat golurile care au făcut diferența pe tabelă după execuții de excepție.

Oltenii au început mai bine partida cu un șut al lui Bărbuț în minutul 5 ce s-a oprit în brațele lui Cojocaru, apoi același Bărbuț a deschis scorul în minutul 9 după o minge primită de la Fortes. Autorul golului a fost în poziție de ofsaid la momentul pasei, însă nesancționată de arbitrul Radu Petrescu, astfel încât CS Universitatea a trecut în avantaj, pe care îl putea mări dacă Fortes nu rata incredibil din 6 metri în minutul 11 și dacă șutul acestuia din minutul 13 nu se oprea în plasa laterală. Ianis Hagi și-a încercat șutul în minutul 15, execuția sa de la aproximativ 30 de metri trecând puțin pe lângă vinclul din dreapta lui Pigliacelli, a recidivat în minutul 22, când portarul oaspeților a respins din plonjon o minge trimisă de la 25 de metri cu pământul, și a înscris un gol de generic în minutul 43. De la o distanță similară, central pe poartă, Ianis a preluat cu stângul și a pendulat scurt cu dreptul pentru a catapulta balonul la vinclul din stânga lui Pigliacelli declanșând nebunia în tribune.

În minutul 57 Ianis l-a deschis pe flancul drept pe George Ganea, iar fiul lui Ionel Ganea a centrat în gura porții de unde Rivaldinho a reluat din cădere de la 6 metri și a înscris golul victoriei gazdelor. După alte două ocazii semnate de Vlad Achim (min. 70) și Lies Houri (min. 80), s-a încheiat FC Viitorul – CS Universitatea Craiova 2-1 (1-1), rezultat ce apropie cele două echipe la doar un punct distanță în clasament.

Oltenii rămân cu 30 pe locul al treilea, la 7 lungimi de liderul CFR, în timp ce elevii lui Gică Hagi au făcut 29 și abordează returul play-off-ului cu speranțe pentru un loc pe podium.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Cojocaru – Boboc, Ţîru, V. Ghiţă, De Nooijer – Houri, T. Băluţă, P. Iacob (min. 46 Mladen) – I. Hagi, Rivaldinho (min. 68 Vl. Achim), Drăguş (min. 54 G. Ganea)

CS U Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli – Donkor, Kelic, Tiago Ferreira (min. 63 Bic) – Martic, Mateiu (min. 76 Baicu), Cicâldău, Bancu – Bărbuţ, Fortes, Mihăilă (min. 58 Drăghici)