Liga 1: Victorie muncităLiviu Chirică / SportPictures.eu
07 Apr 2015

Liga 1: Victorie muncită

În Copou Dinamo a continuat eclipsa de formă și a bifat a patra partidă fără gol înscris. Gazdele de la CSMS Iași au obținut victoria datorită unui gol marcat în minutul 20 de Bole, dar 80% din gol se datorează lui Onduku, cel care a recuperat la 25 de metri de poarta lui Marc și l-a angajat în careu pe mijlocașul maghiar, acesta trimițând balonul în dreapta portarului dinamovist rămas fără replică.

Dinamo s-a chinuit să se apropie de careul gazdelor, construcția suferind, iar ocaziile apărute nefiind concludente. Șutul în cros al lui Bilinski și respingerea lui Crețu din fața lui Machado au fost momentele cele mai periculoase ale oaspeților care în minutul 38 au cerut penalty la intervenția lui Ciucur asupra lui Rotariu. Arbitrul Marcel Bîrsan a considerat regulamentară intervenția fundașului ieșean și a lăsat jocul să continue.

După pauză jocul capătă accente de dramatism, cu dinamoviștii crescând treptat presiunea în jumătatea gazdelor. Dar tor ieșenii au avut cea mai importantă ocazie a reprizei, în minutul 66 Ciucur țâșnind pe un contraatac, dar șutul său din marginea careului mare fiind trimis exact pe direcția portarului Marc. Atacurile dinamoviștilor nu au clarviziune și se încheie CSMS Iași – Dinamo 1-0 (1-0).

Gazdele obțin o victorie muncită și urcă pe locul 9 cu 31 de puncte, în timp ce Dinamo staționează pe 6 cu 36 de puncte.

CSMS Iaşi (antrenor Nicolo Napoli): Grahovac - Creţu, Mihalache (cpt.), Plămadă, Bădic - Al. Ciucur (min. 77 Ciucă), Mitic, Enescu (min. 89 Braga), Bole – Onduku (min. 51 Bosoi), Golubovic

Dinamo (antrenor Flavius Stoican): Marc – Fai (min. 46 Cristescu), Machado (min. 78 Marc), Bunoza, Serginho - Bărboianu, N. Grigore - Matei, Rotariu, Alexe (min. 75 Lazăr) - Bilinski