Liga 1: Victorie la potouMircea Rosca / SportPictures.eu
28 Apr 2015

Liga 1: Victorie la potou

Feri Dican bifează o nouă victorie în scurtul său mandat la cârma echipei CFR Cluj, o victorie cu emoții pe teren propriu în întâlnirea cu Concordia Chiajna.

Apatia a caracterizat prima repriză din Gruia, în care oaspeții au deschis scorul prin Serediuc, găsit perfect cu o pasă trimisă printre fundașii centrali de Dina, iar șutul său la colțul lung îl lasă fără replică pe Mincă.

Revenirea în joc a ceferiștilor a survenit după pauză, cu presiune accentuată la poarta lui Râmniceanu, care se afirmă în minutul 49 la lovitura de cap a lui Păun. Concordia are un gol anulat în minutul 64 și o bară în minutul 69, când Serediuc a fost aproape de a face dubla. Finalul îi mobilizează pe elevii lui Feri Dican și Păun are o execuție pe spate din colțul careului mic, însă nu îl surprinde pe portarul Concordiei. În cele din urmă Păun reușește egalarea în minutul 86 după o ieșire greșită a lui Rîmniceanu. Portarul oaspeților își răscumpără greșeala în al doilea minut de prelungiri când a respins de pe linia porții balonul trimis din apropiere, dintr-o poziție incomodă de Camora. Victoria gazdelor este semnată de Tiago Lopes la ultima fază a partidei în minutul 90+4 când a împins în plasă balonul centrat pe direcția porții de Jakolis.

CFR – Concordia 2-1 (0-1), un meci al cărui rezultat a fost stabilit în ultimele 8 minute.

CFR Cluj (antrenor Francisc Dican): Mincă - Tiago Lopes, Tinc, Carp, Camora - Veres (min. 46 Negruţ), Muniru - Chanturia (min. 76 Jakolis), Dore (min. 70 Guima), Păun - Tade

Concordia (antrenor Marius Baciu): Rîmniceanu - Maftei, D.Lung (min. 60 Dragarski), Ricardo Alves, Bucurică (min. 54 Al.Stan) - Vagner, Bruno Madeira, Purece, Muşat (min. 72 R.Dumitru) - Dina, Serediuc