Liga 1: Victorie la pas pentru botoșeneniIonut Tabultoc / SportPictures.eu
26 Feb 2017

Liga 1: Victorie la pas pentru botoșeneni

Trupa lui Leo Grozavu a bifat o victorie logică în fața unui adversar ce se va lupta cu siguranță pentru salvarea de la retrogradarea directă. Pandurii Târgu Jiu nu a pus prea mari probleme celor de la FC Botoșani, chiar dacă le-au egalat pe gazde cu un răspuns rapid după deschiderea scorului.

Mihai Roman a schimbat prima dată tabela în minutul 11 spre satisfacția publicului botoșenean, cu o lovitură de cap din plonjon după centrarea bună oferită de Buș, apoi oaspeții au egalat în minutul 20 prin Negruț, care a penalizat ieșirea inoportună a lui Cobrea cu un lob ce a trimis balonul la odihnă în plasa por

ții. Chiar dacă diferența în joc era evidentă, botoșenenii au rupt echilibrul pe tabelă abia la jumătatea reprizei secunde. În minutul 64 Kuku este angajat bine pe zonă centrală de și după ce pătrunde în careu îl învinge pe Popescu cu un șut la firul ierbii, apoi cu zece minute înainte de final vârful de atac nigerian trece în postură de pasator decisiv pentru Golofca. Reușita acestuia a stabilit scorul final, FC Botoșani – Pandurii 3-1 (1-1), chiar dacă Buș a ratat o ocazie imensă în minutele de prelungiri trimițând pe lângă din poziție de singur cu poarta goală.

FC Botoșani (antrenor Leo Grozavu): Cobrea - Patache (min. 46 Golofca), Tincu, Miron, Popovici - Cârstocea (min. 75 Vaşvari), Cucu - Roman, Bordeianu (min. 46 Moruţan), Buş - Kuku

Pandurii Târgu Jiu (antrenor Flavius Stoican): D. Popescu - Nwabueze, Ene, Ilie, Buşu - Zaina - Firţulescu (min. 46 Trifu), Ket (min. 79 Pîrcălabu), Stana (min. 59 Batin), Hlistei - Negruţ