Liga 1: Victorie la pas pentru FC BotoșaniIonuț Tabultoc / SportPictures.eu
10 Mai 2019

Liga 1: Victorie la pas pentru FC Botoșani

FC Botoșani și-a făcut ușor jocul cu o formație incomodă atunci când joacă în deplasare, FC Voluntari, după ce a deschis rapid scorul.

Mihai Roman a schimbat tabela în minutul 9 cu un șut din interiorul careului ilfovenilor după o pasă a lui Fulop, găsit bine de Patache cu o pasă de pe partea dreaptă. Mai mult decât atât, moldovenii primesc o mână de ajutor din partea lui Popadiuc, cel care a reușit să obțină al doilea cartonaș galben în minutul 34 și să-și lase coechipierii în inferioritate numerică, iar Golofca a stabilit scorul final al partidei în al doilea minut de prelungiri a primei jumătăți a jocului. Atacantul gazdelor a prins un șut la vinclu de la 20 de metri și avantajul luat la pauză s-a dovedit a fi decisiv până la final, chiar dacă Mihai Roman a lovit bara în minutul 66, iar Burcă a șutat periculos în minutul 75 și Mitrev a respins.

S-a încheiat FC Botoșani - FC Voluntari 2-0 (2-0), o victorie ce îi menține pe moldoveni în zona ferită de grijile retrogradării cu 29 de puncte, la 8 distanță de locul de baraj, în timp ce ilfovenii pot coborî pe acest loc în cazul unui succes al călărășenilor la Iași.

FC Botoșani (antrenor Liviu Ciobotariu): Fraisl - Miron, Piţian, Burcă - Patache, J. Rodriguez,  E. Papa (min. 58 Karaboue), L. Fulop  - Golofca (min. 72 Ongenda), M. Roman (min. 79 Buş), Fabbrini

FC Voluntari (antrenor Cristiano Bergodi): Mitrev - Russo (min. 56 G. Deac), Balaur, Armaş, Al. Vlad - I. Gheorghe, Signorelli (min. 74 Lazăr), Căpăţînă - Popadiuc, Tudorie (min. 68 Ad. Bălan), Gadze