Liga 1: Victorie la mustață pentru clujeniMircea Rosca / SportPictures.eu
05 Mai 2018

Liga 1: Victorie la mustață pentru clujeni

CFR Cluj învinge pe teren propriu pe CS Universitatea Craiova și mută acum presiunea pe FCSB după ce a revenit pe prima poziție a clasamentului cu un punct avans față de trupa lui Nicolae Dică.

Partida din Gruia a fost dominată de gazde, elevii lui Dan Petrescu ratând ocazii importante în prima repriză la bara lui Culio din minutul 3, lovitura de cap a aceluiași jucător din minutul 20, șutul lui Manea respins in extremis de Popescu în minutul 29 și reluarea cu capul a lui Djokovic patru minute mai târziu. Oltenii puteau deschide scorul în minutul 11 la șutul lui Mitriță ce a mângâiat rădăcina barei din dreapta lui Arlauskis, atacantul de buzunar al oaspeților fiind din nou foarte aproape de gol în minutul 52 când a executat puțin peste o lovitură liberă de la 25 de metri.

După ratarea cu capul a lui Boli din minutul 56, golul a apărut în minutul 76 când în urma unui corner Camora a șutat de la marginea careului și balonul a fost deviat de un adversar păcălindu-l pe Popescu. Eliminarea lui Boli din minutul 83 le-a dat oaspeților mai mult aplomb, atacurile periculoase punându-i pe olteni în situații favorabile de gol. Așa a fost și în primul minut de prelungiri când Djokovic a avut o intrare imprudentă asupra lui Gustavo și arbitrul Marius Avram a dictat penalty. Tot Gustavo a executat, dar Arlauskis a ghicit colțul și a salvat două puncte importante în economia clasamentului.

S-a încheiat CFR Cluj – CS U Craiova 1-0 (0-0), rezultat în urma căruia rămâne deschisă și lupta pentru locul 3 în care oltenii, giurgiuvenii și trupa lui Gică Hagi sunt despărțite de trei puncte.

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis – Manea, Vinicius, Boli, Camora – Djokovic, Hoban (min. 62 Ioniţă), Culio – Deac, Ţucudean (min. 62 Omrani), Mailat (min. 73 Costache)

CS U Craiova (antrenor Devis Mangia): L. Popescu – Screciu (min. 46 Popov), Kelic, Ferreira – Dimitrov, Zlatinski, Mateiu, Bancu – Andre Santos (min. 69 Gustavo), Baluţă, Mitriţă (min. 80 Glavina)

La Voluntari, în prima etapă a returului play-out-ului FC Botoșani a făcut instrucție cu Juventus București, trupa lui Costel Enache făcând diferența în prima jumătate de oră prin golurile lui Golofca (min. 5), Mihai Roman (min. 20) și Axente (min. 31) cu largul concurs al defensivei gazdelor. Scorul final Juventus – FC Botoșani 0-3 (0-3) le mai atârnă o piatră de moară de picioare elevilor lui Marius Baciu pentru care fiecare meci va fi o adevărată finală.