Liga 1: Victorie la limită pentru ViitorulRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
19 Iul 2019

Liga 1: Victorie la limită pentru Viitorul

Viitorul trece de Chindia în deplasarea de la Ploiești grație golului lui Eric și acumulează maximum de puncte după primele două etape ale campionatului.

Elevii lui Gică Hagi au avut emoții în debutul partidei de pe arena ”Ilie Oană” după ce Liviu Mihai a executat o lovitură liberă în minutul 5 și a trimis balonul puțin pe lângă bara din dreapta lui Tordai, apoi în minutul 9 Neguț a trimis balonul în bara de la colțul lung după un raid în flancul stâng și o pătrundere în careul constănțenilor. În minutul imediat următor Neicuţescu le dă și el emoții suporterilor Viitorului cu un șut pe centrul porții lui Tordai după ce a trecut frumos de doi jucători adverși, după care Eric și Calcan ratează prima ocazie a oaspeților în minutul 17.

Primele 45 de minute se încheie cu ratarea lui Artean, șut cu latul după o pasă a lui Eric, în timp ce Liviu Mihai semnează prima șansă de gol a târgoviștenilor în startul reprizei secunde cu o lovitură de cap ce ratează de puțin ținta. Eric își reglează tirul în minutul 51 cu un șut din lovitură liberă, pentru ca în minutul 54 să plaseze perfect balonul de la 17-18 metri lângă rădăcina barei din stânga lui Aioani și să deschidă scorul. Intrarea lui Iancu dinamizează atacul Viitorului, cu ocazii importante în minutele 61, o încercare de scăriță pe contraatac ce a trimis balonul în bară, și 62, șut din careu scos de Aioani cu o paradă de efect. Ammari și Iancu amenință poarta Chindiei în minutele 78 și 80, dar ultima ocazie a partidei îi aparține lui Neguț, mijlocașul gazdelor având egalarea în bocanc în primul minut de prelungiri, însă a tras exact pe direcția lui Tordai.

Chindia Târgoviște - FC Viitorul 0-1 (0-0)

A marcat: Eric (min. 54)

Chindia Târgoviște (antrenor Viorel Moldovan): Aioani - Martac, Dinu, Leca, Neciu (min. 65 Dumitraşcu) - Novac - Neguţ, Bic (min. 65 Florea), Mihai, Neicuţescu (min. 80 Burlacu) - Voduţ

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Tordai - Boboc, Ţîru, Ghiţă, Kuipers (min. 46 De Nooijer) - Ciobanu, Artean, Tîrcoveanu - Eric (min. 72 Ammari), G. Ganea (min. 60 G. Iancu), Calcan