Liga 1: Victorie importantă pentru SepsiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
09 Apr 2018

Liga 1: Victorie importantă pentru Sepsi

Cele două partide disputate astăzi în play-out au complicat și mai mult lupta pentru retrogradare, astfel încât ultimele zece etape devin din ce în ce mai interesante. După remiza de la Mediaș a venit victoria în deplasare a celor de la Sepsi OSK contra celor de la Juventus București.

Pe stadionul ”Anghel Iordănescu” din Voluntari oaspeții au trecut peste momentele stânjenitoare dinaintea începerii partidei generate de crainicul arenei și s-au dovedit a fi echipa mai bună din gazon. În minutul 53 au concretizat superioritatea prin golul lui Simonovski, vârful înscriind din centrul careului după o centrare de pe partea dreaptă trimisă de Ursu și deviată cu capul de un fundaș al gazdelor. Macedoneanul a stat la originea golului secund, în al doilea minut de prelungiri ale partidei plecând pe contraatac singur cu Drăghia, iar șutul său respins de portarul gazdelor a fost atins cu mâna de Walace, iar arbitrul Ovidiu Hațegan a indicat punctul cu var. Tandia a transformat penalty-ul și a stabilit scorul final, Juventus – Sepsi OSK 0-2 (0-0).

Covăsnenii fac 16 puncte și trec pe locul 4, în timp ce echipa din cartierul Colentina rămâne cu 13 puncte pe ultima poziție a play-out-ului.

Juventus București (antrenor Marius Baciu): Drăghia – Kardes, Walace, Leca, D. Popescu – Balgiu (min. 65 V. Gheorghe), Acolatse – Ciobanu (min. 60 V. Nicoară), C. Petre (min. 74 Ciolacu), Drăghici – M. Constantinescu

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (antrenor Eugen Neagoe): Niczuly – Ursu, Viera (min. 63 Ghinga), Obsivac, Sato – I. Fulop, M. Petrovikj – Kuku (min. 56 Filipe Oliveira), Tandia, Y. Hamed (min. 46 Dima) – Simonovski