Liga 1: Victorie fără drept de apelStefan Adrian Paun / SportPictures.eu
25 Apr 2016

Liga 1: Victorie fără drept de apel

Astra a defilat la Târgu Mureș în meciul cu ASA, văzut și așteptat de mulți ca pe un meci al revanșei după tristețea provocată de giurgiuveni în penultima etapă a campionatului trecut.

Astăzi Astra a fost pragmatică și nu le-a dat mureșenilor prea multe ocazii să le conteste supremația din teren. Mai mult decât atât, a speculat fiecare inexactitate și breșă din jocul gazdelor pentru a profita, așa cum a fost în minutul 29, când Alibec a fost faultat de Ivan Gonzalez în careul lui Stăncioiu. Penalty-ul a fost transformat de Găman și a turnat plumb în picioarele mureșenilor, dând în același timp aripi giurgiuvenilor, care se desprind pe tabelă în minutul 50 cu golul lui Teixeira. Eliminarea lui Matei pentru al doilea cartonaș galben în minutul 74 este urmată de un nou gol al Astrei, Alibec trecându-și și el numele pe lista marcatorilor după un șut sub transversală în urma unei pase primită de la Daniel Niculae. Gorobsov atenuează amărăciunea înfrângerii cu un gol superb, șut direct la vinclu de la 20 de metri, însă elevii lui Marius Șumudică refac prin Florea diferența de trei goluri de pe tabelă.

Scor final ASA Târgu Mureș – Astra Giurgiu 1-4 (0-1), iar Astra este la un singur punct de câștigarea campionatului.

ASA (antrenor George Ciorceri): Stăncioiu - Matei, Gonzalez, Balaur, Pârvulescu - Mureşan, Gorobsov - Buş (min. 46 Ciolacu), Borza (min. 46 M. Constantin, min. 74 Feketics), Brandan - Ţucudean

Astra (antrenor Marius Șumudică): Lung jr. - Queiros, Găman, Geraldo, Junior Morais - Lovin (min. 66 D. Niculae), Takayuki - Boudjemaa (min. 73 Florea), Boldrin (min. 59 De Amorim), Teixeira - Alibec