Liga 1: Victorie esențială pentru Chindia. Visul de play-off continuăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Apr 2021

Liga 1: Victorie esențială pentru Chindia. Visul de play-off continuă

Chindia Târgoviște a obținut victoria ce menține vie speranța pentru un loc de play-off după un joc în care a tremurat pe final în fața celor de la FC Voluntari.

Dulca a marcat unicul gol al partidei în minutul 27 la capătul unei îndelungi faze de atac a elevilor lui Emil Săndoi la care defensiva ilfoveană a fost indecisă în mai multe rânduri să intervină la balon. Plimbată prin careu, mingea a ajuns la 16 metri de unde Dulca a trimis-o pe un culoar liber lângă bara din stânga lui Rîmniceanu, rămas fără replică. Ilfovenii nu au avut consistență în ofensivă și abia în minutul 37 Ricardinho trimite un prim șut spre poarta lui Aioani cu un voleu de la peste 20 de metri care trece pe lângă stâlpul din dreapta portarului echipei gazdă. În partea a doua a jocului Chindia se retrage în defensivă în apărarea minimului avantaj pe tabelă, dar putea fi penalizată de insistența formației oaspete. Cea mai mare ocazie a Voluntariului a apărut în minutul 68, atunci când Pesic a reluat din prima, din interiorul careului mic balonul centrat din lovitură liberă de Ion Gheorghe, Aioani a respins spre centrul careului și din 6 metri Tamaș a reluat mult peste poartă. Pe minutele de final Jefte l-a obligat pe Aioani să respingă o minge grea până la Ilie, dar șutul acestuia a trecut peste transversală, iar Chindia putea face 2-0 prin Cherchez după un contraatac și un șut cu efect ce a trecut pe lângă stâlpul de la colțul lung.

Târgoviștenii mai au o finală de jucat vineri la Pitești, acolo unde victoria este condiția obligatorie pentru a spera la un loc de play-off, însă cu 39 de puncte au nevoie ca ori Academica, ori FC Botoșani, ambele cu 41 de puncte, să nu ia mai mult de un punct în deplasările lor de la Dinamo, respectiv Voluntari.

Chindia Târgoviște - FC Voluntari 1-0 (1-0)

A marcat: Dulca (min. 27)

Chindia Târgoviște (antrenor Emil Săndoi): Aioani - Căpuşă, Piţian, Celea, C. Dinu (min. 83 Fomba) - Neguţ (min. 90+2 Yameogo), Dulca, Iacob, Dumitraşcu - Raţă (min. 90+2 Cherchez), Florea (min. 74 Diaz)

FC Voluntari (antrenor Bogdan Andone): Rîmniceanu - Balaur (min. 57 Pesic), Tamaş (min. 74 A. Ilie), Satli - Costin, I. Gheorghe, Ricardinho, Mailat (min. 57 Tavares), Briceag - Garba (min. 57 Betancor), Angelov (min. 90+2 Armaş)