Liga 1: Victorie din penalty după un joc modestValentin Macrea / SportPictures.eu
06 Apr 2019

Liga 1: Victorie din penalty după un joc modest

Meci de slabă factură spectaculară la Pitești între FC Hermannstadt și Politehnica Iași, diferența fiind făcută de la punctul cu var de echipa moldoveană.

Elevii lui Vasile Miriuță continuă seria prestațiilor neconcludente și chiar dacă au început promițător, cu o acțiune personală a lui Blănaru în minutul 2 încheiată cu un șut peste transversală, au căzut imediat în letargie. Nici oaspeții nu s-au ridicat mai presus și în afara unui corner executat direct pe poartă de Teixeira în minutul 41, nu au mai avut un șut pe buturile apărate de Rusu. În minutul 55 o șarjă ofensivă în flancul stâng a lui Sanoh îl aduce pa atacantul oaspeților în careul sibienilor unde Pîrvulescu are o intervenție întârziată și îl faultează. Penalty-ul dictat de arbitrul Iulian Dima a fost transformat de Teixeira, iar partida s-a încheiat FC Hermannstadt - Politehnica Iași 0-1 (0-0).

Sibienii rămân pe loc de baraj cu 17 puncte și vor evolua etapa viitoare la Botoșani într-un meci esențial pentru ei, în timp ce ieșenii vor încerca să le arate suporterilor că știu să câștige și pe teren propriu într-un meci al orgoliilor cu Dinamo.

FC Hermannstadt (antrenor Vasile Miriuță): Căbuz - Măţel, Pîrvulescu, Dâlbea, Stoica, Tătar - Petrescu (min. 59 Serediuc), Offenbacher (min. 65 Dumitriu), Jazvic - Tsoumou (min. 74 Pamfile), Blănaru

Politehnica Iași (antrenor Flavius Stoican): Rusu - Rus, Gardoş, Frăsinescu, Sin - Mihalache, Cioinac, Teixeira - Platini (min. 76 Garros), Burlacu (min. 70 Pipos), Sanoh (min. 85 Bosoi)