Liga 1: Victorie de moral pentru ieșeniValentin Macrea / SportPictures.eu
20 Dec 2020

Liga 1: Victorie de moral pentru ieșeni

Politehnica Iași a câștigat un meci extrem de important în deplasarea de la Mediaș contra celor de la FC Hermannstadt și a părăsit ultima poziție a campionatului.

Un meci fără prea mari veleități tehnice și spectaculare, fără șut pe poartă în primele 45 de minute, înfruntarea dintre două echipe din subsolul clasamentului a fost decisă de o execuție perfactă de la punctul cu var a veteranului Andrei Cristea în minutul 68. Arbitrul Viorel Flueran a dictat penalty în urma loviturii aplicate de Raul Opruț asupra lui Doru Popadiuc la limita laterală a careului în încercarea de degajare a balonului. Cu un elan scurt, Cristea a executat perfect și l-a învins pe Figueiredo pentru a stabili scorul final. Primul șut pe poartă al partidei a fost consemnat în minutul 46, execuția lui Francisc Cristea din afara careului pe mijlocul porții fiind prinsă cu ușurință de Figueiredo, iar sibienii au avut abia în minutul 88 o minge mai periculoasă la șutul lui Ionuț Stoica ce l-a obligat pe portarul Ianoș Brânză să respingă în lateral.

Cu acest rezultat Politehnica face 14 puncte, cu unul mai puțin decât gazdele lor de astăzi și urcă pe locul 14, imediat lângă aceștia. Fără meci câștigat în campionat din 27 septembrie de la 5-2 cu FCSB, ieșenii obținuseră doar două puncte în 9 partide.

FC Hermannstadt - Politehnica Iași 0-1 (0-0)

A marcat: A. Cristea (min. 68 pen.)

FC Hermannstadt (antrenor Ruben Albes): Figueiredo – Vodă (min. 63 Bastos), Viera, I. Stoica, Opruţ – Mustivar (min. 46 Alhassan), Addae, Romario Pires (min. 63 Dâlbea) – Sîntean (min. 71 Ster), Jo Santos (min. 71 Buzan), Mayoral

Politehnica Iași (antrenor Daniel Pancu): Brânză – Onea, Frăsinescu, Baxevanos, Buşu – F. Cristea (min. 73 Angiulli), De Iriondo, Passaglia – Platini (min. 32 Popadiuc), Chacana (min. 46 A. Cristea), Calcan