Liga 1: Victorie de adio pentru ConcordiaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
26 Mai 2019

Liga 1: Victorie de adio pentru Concordia

Meci de vacanță în această seară la Chiajna între două formații cu gândul la vacanță. Relaxată cu două etape înainte de finalul campionatului fiind asigurată de rămânerea în Liga 1, Politehnica Iași a venit pe terenul deja retrogradatei Concordia doar pentru a bifa partida din această etapă a play-out-ului. De partea cealaltă, elevii lui Adrian Falub au profitat de acest lucru și au bifat a doua victorie din această fază a campionatului la capătul unui joc cu 5 goluri.

Bawab a deschis scorul în minutul 11 cu un șut din 6 metri, apoi Nivaldo a făcut 2-0 după o acțiune de contraatac și o pasă a lui Ivanovici. Rîmniceanu a apărat acest avantaj în două rânduri, în minutul 45+1 blocându-l pe Platini și minutul 48, când a respins cu piciorul de pe linia porții un șut trimis de Sanoh. Același Sanoh a fost faultat în careul gazdelor de Joao Meira în minutul 56, iar Teixeira a transformat penalty-ul și a readus speranțele pentru moldoveni, dar în minutul 70 Bawab a restabilit diferența de pe tabelă după ce a transformat la poarta cealaltă o lovitură de pedeapsă dictată de arbitrul Lucian Rusandu la faultul lui Panțîru asupra lui Nivaldo. Gorobsov a încheiat seara cu un gol de generic din lovitură liberă în minutul 86, mingea lovită de el de la 25 de metri puțin lateral stânga intrând la vinclul de la colțul scurt.

Scor final Concordia Chiajna - Politehnica Iași 4-1 (2-0), o victorie de adio a formației ilfovene la ultima reprezentație pe teren propriu în prima ligă.

Concordia Chiajna (antrenor Adrian Falub): Rîmniceanu (min. 46 Caparco) - Grădinaru, Meira, Marc, Fota - Nivaldo, Ropotan, Gorobsov, Ivanovici (min. 89 Paliu) - Iloki (min. 51 Bărboianu), Bawab

Politehnica Iași (antrenor Flavius Stoican): Rusu - Bosoi (min. 77 Rus), Gardoș, Chelaru (min. 32 Qaka), Panțîru - P. Petre (min. 33 Platini), Cioinac, J. Teixeira - Sanoh, Torrent, Zaharia