Liga 1: Victorie cu ”dublele” lui Eric și BuziucValentin Macrea / SportPictures.eu
12 Mai 2017

Liga 1: Victorie cu ”dublele” lui Eric și Buziuc

Gaz Metan Mediaș și FC Voluntari, echipe clasate pe locurile 2 și respectiv 3 în clasamentul play-out-ului, despărțite de un punct, au oferit două scenarii total diferite în partida disputată în această seară. Ilfovenii soseau în Ardeal cu doar două puncte pierdute în ultimele 6 meciuri disputate, incluzând aici și partida de cupă cu CSU Craiova jucată în deplasare, în timp ce medieșenii nu mai cunoscuseră gustul victoriei în ultimele trei partide.

Prima repriză a fost ternă, lipsită de ocazii pe poartă. Cu doi magicieni ai balonului în teren – Eric și Cernat – așteptările pentru un spectacol agreabil erau peste medie, însă cei doi s-au complăcut în jocul colegilor lor și nu au excelat cu nimic. Singurul șut pe poartă a venit în minutele de prelungiri, autorul său fiind Buziuc, dar chiar dacă a fost prins în doi timpi de Balauru nu a fost unul dificil pentru portarul ilfovenilor.

Situația se schimbă rapid după pauză, când Cernat este retras pe bancă de Claudiu Niculescu, iar Eric iese la rampă și într-un sfert de oră schimbă radical tabela. În minutul 51 brazilianul pătrunde pe partea dreaptă și îl întoarce pe toate fețele pe Acsinte pentru a finaliza cu un șut la colțul scurt, apoi patru minute mai târziu Buziuc reia simplu cu genunchiul o centrare de pe aceeași parte dreaptă a lui Crețu și dublează scorul pe tabelă. Eric face dubla în minutul 62 cu un șut-centrare din lovitură liberă ce l-a surprins pe Balauru, dar ilfovenii reușesc să reducă din handicap cinci minute mai târziu prin autogolul lui Buzean. Fundașul a încercat să respingă o lovitură de colț executată de Ivanovici de pe partea stângă a direcției de atac a oaspeților, dar balonul s-a îndreptat spre propria poartă și l-a surprins pe Greab. Speranțele de revenire ale elevilor lui Claudiu Niculescu au fost spulberate de Buziuc, mijlocașul gazdelor reușind dubla cu o lovitură de cap la colțul scurt după o centrare de pe dreapta al nou-intratului Roberto Romeo. Era minutul 83 și motoarele au fost reduse de ambele echipe, astfel încât s-a încheiat Gaz Metan - FC Voluntari 4-1 (0-0).

Gazul face 34 de puncte și egalează liderul CSM Poli Iași, iar ilfovenii rămân pe 3 cu 30 de puncte.

Gaz Metan Mediaș (antrenor Cristian Pustai): Greab - Creţu (min. 82 R. Romeo), Trtovac, Khubutia, Buzean - Bic, Zaharia - Buziuc, Eric, C. Petre (min. 46 Curtean) - Sikorski (min. 79 Danci)

FC Voluntari (antrenor Claudiu Niculescu): Balauru - Maftei, Balaur, Cazan, Acsinte - Marinescu, Novac - Căpăţână (min. 72 G. Deac), Cernat (min. 46 Tăbăcariu), Popadiuc (min. 58 Ivanovici) - Voduţ