Liga 1: Victoria fiului rătăcitorRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
17 Dec 2018

Liga 1: Victoria fiului rătăcitor

CFR Cluj a tranșat soarta partidei de pe terenul echipei clasate pe locul 4, FC Viitorul, grație unui gol înscris de ex-ul Țucudean și se distanțează la trei puncte de FCSB înaintea derby-ului de clasament care va încheia sâmbătă sezonul fotbalistic intern.

Pe o ploaie sâcâitoare și un vânt tăios, pe arena de la Ovidiu mânjii lui Gică Hagi au adus prima fază de poartă mai periculoasă în minutul 5, când Voduț a fost pus în poziție ideală în careul clujean de pasa lobată a lui Ianis Hagi, dar șutul său a fost trimis în plasa laterală. Ianis și-a încercat șutul în minutul 13, apoi în minutul 25 decarul gazdelor execută un corner și Artean a reluat cu capul peste transversală. Două minute mai târziu atenția se mută în careul lui Cojocaru unde Luchin și Țucudean au un contact în lupta pentru balon, dar arbitrul Istvan Kovacs consideră că vârful oaspeților a simulat și îi acordă cartonașul galben. Țucudean reușește să înscrie, totuși, în minutul 33 la o fază pornită de la o minge pierdută de gazde la mijlocul terenului și adusă în careu la Omrani, care pasează scurt colegului său pentru un șut neiertător ce l-a învins pe Cojocaru și a modificat tabela. Atacantul care a dus Viitorul către titlul de campioană a înscris împotriva echipei care l-a readus la capacitate maximă și ca o penitență, acesta a ales să nu se bucure de reușita sa. Două cornere consecutive puteau aduce egalarea pentru Viitorul în minutul 38, Ianis Hagi executând inițial sub transversală și Arlauskis a respins, apoi la repetarea loviturii Voduț a reluat centrarea lui Ianis puțin pe lângă stâlpul colțului lung.

În partea a doua a jocului CFR s-a retras în propria jumătate și a cedat inițiativa gazdelor, care au construit cu migală în condițiile grele, dar s-au apropiat o dată periculos în minutul 60. Mladen a reluat cu capul din 7 metri o centrare de pe partea stângă, iar Arlauskis s-a întins ca un resort și a respins incredibil în lateral. Până la finalul partidei Ianis își mai încearcă în două rânduri șutul, dar în seara aceasta lucrurile nu au ieșit așa cum ar fi vrut pentru elevii lui Gică Hagi.

Scor final Viitorul – CFR Cluj 0-1 (0-1) și clujenii abordează cu alt aplomb finala sezonului cu FCSB.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Cojocaru - Boboc (min. 71 Ciobanu), Mladen, Luchin, De Nooijer - T. Băluţă, Artean (min. 65 Achim), Vînă - I. Hagi, Voduţ (min. 46 L. Houri), Drăguş

CFR Cluj (antrenor Toni Conceicao): Arlauskis - Manea, Vinicius, Mureşan, Camora - Bordeianu, Culio, Djokovic - C. Deac (min. 90 Al. Ioniţă), Ţucudean (min. 65 A. Păun), Omrani (min. 90+4 Lang)