Liga 1: Victoria cu FCSB îi apropie pe olteni de titluRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Iul 2020

Liga 1: Victoria cu FCSB îi apropie pe olteni de titlu

Universitatea Craiova a trecut pe ”Ion Oblemenco” de un hop important ca urmare a succesului contra celor de la FCSB și acum mai are doar trei finale de jucat până la împlinirea unui vis de 29 de ani, obținerea titlului național.

Partida a fost decisă de două penalty-uri dictate de arbitrul Marcel Bârsan în favoarea echipei oltene, primul dintre acestea fiind acordat în minutul 24 ca urmare a faultului lui Ovidiu Popescu asupra lui Mihăilă. Cicâldău a transformat impecabil, trimițând balonul de la punctul cu var aproape de vinclul din stânga lui Vlad, plecat pe cealaltă direcție. Golul a venit pe fondul unui joc echilibrat, FCSB având șanse de a înscrie în minutele 18, la centrarea lui Crețu respinsă greu de Pigliacelli, și 20, la șutul lui Moruțan de la limita careului mare pe direcția portarului gazdelor. Menținând nota ofensivă din jocul lor, roș-albaștrii obțin egalarea în minutul 37 după o centrare a lui Coman la prima bară și o reluare cu capul a lui Iulian Cristea din 6 metri, dar finalul de repriză le aparține gazdelor cu o lovitură de cap periculoasă a lui Koljic în minutul 40 și șutul lui Dan Nistor din minutul 41 prins cu siguranță de Vlad.

În partea a doua a meciului echilibrul s-a înclinat decisiv în minutul 55, atunci când Dan Nistor a transformat cel de-al doilea penalty obținut de formația gazdă după ce Vlad l-a lovit cu pumnul pe Koljic în încercarea de a boxa balonul degajat din jumătate de teren a oltenilor de Mateiu și urmărit de atacantul bosniac. Roș-albaștrii sunt nevoiți să revină în urmărirea pe tabelă a gazdelor, Florinel Coman este blocat la 8 metri în momentul șutului de Cosic în minutul 64, Pigliacelli are un reflex miraculos la șutul din apropiere al lui Dumitru din minutul 81, iat în ultimul minut de prelungiri Coman a executat pe direcția portarului gazdelor o lovitură liberă de la 20 de metri.

Scor final Universitatea Craiova – FCSB 2-1, o victorie ce cântărește greu pentru gazde și un nou insucces pentru roș-albaștri, nevoiți să coboare pe locul 5 sub FC Botoșani, contraperformanță ce îi obligă să câștige Cupa României pentru a fi siguri de participarea în preliminariile Europa League.

Universitatea Craiova - FCSB 2-1 (1-1)

Au marcat: Cicâldău (min. 24 pen.), Nistor (min. 55 pen.)/I. Cristea (min. 37)

Universitatea Craiova (antrenor Cristiano Bergodi): Pigliacelli – Vlădoiu (min. 84 Vătăjelu), Cosic, Acka, Bancu – Cicâldău, Nistor, Mateiu – Bărbuţ (min. 72 Baiaram), Koljici, Mihăilă (min. 89 Gustavo)

FCSB (antrenor Bogdan Vintilă): Vlad – Creţu, I. Cristea, Miron, Panţîru (min. 85 Pantea) – Moruţan (min. 72 Vînă), Ov. Popescu, Fl. Tănase – Man, A. Petre (min. 46 C. Dumitru), Fl. Coman