Liga 1: Victoria careului ofensivAndi Popescu / SportPictures.eu
18 Sep 2015

Liga 1: Victoria careului ofensiv

Cu o linie de mijloc creativă și dispusă la efort și un vârf de atac inspirat, Pandurii au trecut astăzi cu un scor care ar părea lejer de ASA Târgu Mureș.

Un gol rapid, marcat în minutul 10, i-a pus în avantaj pe gazde și i-a forțat pe târgmureșeni să iasă la joc. Golul a fost marcat de Nicoară cu un șut din marginea careului, însă principalul merit îl are furnizorul assist-ului, Răduț, care a manevrat balonul între trei adversari și a pasat ideal colegului său. Atacurile oaspeților îi aduc pe aceștia în situații de gol, dar ori reușita este anulată pe motiv de ofsaid, ca în minutul 20 la poziția lui Ramiro Costa, ori ratează execuția, prin același jucător în minutul 30, ori nimeresc bara, ca în prelungirile primei reprize la șutul lui Golanski.

Ofensiva oaspeților continuă după pauză, dar nici șutul violent al lui Gabi Mureșan, nici pătrunderea lui Pedro nu au succes pe tabelă. În schimb, Hora dublează avantajul pe tabela stadionului din Turnu Severin după ce a fost angajat de Nistor cu o pasă printre fundașii adverși.

S-a încheiat Pandurii – ASA 2-0 (1-0), o victorie ce îi plasează pe gorjeni cel puțin temporar pe podiumul clasamentului.

Pandurii Târgu Jiu (antrenor Edi Iordănescu): Mingote - Unguruşan, Filipetto, Fernandes, Momcilovici - Mrzljak, Droppa - Răduţ (min. 74 Munteanu), Nicoară (min. 63 Ciucur), Nistor (min. 83 Piţian) - Hora

ASA Târgu Mureş (antrenor Vasile Miriuţă): Stăncioiu - Golanski, Bejan, Balaur, Balic - Mureşan, Brandan (min. 73 Axente) - Jazvici, Romario, Dedov (min. 56 L. Pedro) – Costa