Liga 1: Universitatea, din nou pas greșit pe ”Ion Oblemenco”Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Nov 2020

Liga 1: Universitatea, din nou pas greșit pe ”Ion Oblemenco”

Universitatea Craiova pierde al doilea meci consecutiv pe teren propriu cu același scor, 0-1. Pe ”Ion Oblemenco” a sosit în această seară Chindia Târgoviște, echipă condusă de un jucător de legendă al ”Științei”, Emil Săndoi, dâmbovițenii venind după două înfrângeri, la Arad și pe teren propriu la Ploiești cu FCSB.

Oaspeții, cu Neguț în excelentă dispoziție de joc, au fost mai incisivi în primul sfert de oră de joc, interval în care, tradițional, gazdele încearcă să pună presiune. Mijlocașul dreapta al Chindiei și-a depășit adversarul direct, Papp, și a pătruns în două rânduri pentru a centra în fața porții pentru un coechipier, Daniel Popa în minutul 5 și Florea în minutul 12, pentru ca în minutul 13 să cadă în careu în urma unui contact cu Acka și să-i determine pe cei de pe banca tehnică a oaspeților să solicite penalty. Oltenii se trezesc târziu, în minutul 20 Marius Constantin este jenat în săritură de Aioani și nu reușește să trimită pe poartă cu capul din 6 metri după un corner, apoi din cornerul rezultat este rândul lui Tudorie să reia spre buturi de la limita careului mic, dar este blocat de Florea. În minutul 27 Ofosu șutează de la 15 metri din poziție centrală, dar Aioani respinge din plonjon, pentru ca două minute mai târziu arbitrul Cătălin Popa să dicteze penalty după un contact în careul oltenilor între Florea și Marius Constantin. Daniel Popa a primit sarcina de a executa și l-a învins cu noroc pe Pigliacelli, portarul italian reușind să atingă balonul șutat puternic pe centrul porții, dar nu l-a putut opri să intre în plasă. Perioada bună a Chindiei a continuat cu o ratare mare a lui Dumitrașcu în minutul 38, atunci când rămas singur cu Pigliacelli a ratat execuția unei ”scărițe”, o idee mai puțin inspirată.

La pauză Cristiano Bergodi schimbă linia ofensivă și Mamut își impulsionează colegii ratând două ocazii mari în minutul 62: un șut din întoarcere de la 15 metri scos de Aioani în corner, apoi la execuția Nistor de la colțul terenului s-a înălțat din colțul careului mic și a reluat cu capul în transversală. În minutul 70 atacantul croat ”recidivează” cu un șut din întoarcere, din cădere, de la 17 metri ce a trimis balonul la rădăcina barei din dreapta lui Aioani, apoi aplombul gazdelor se diminuează și abia în minutele de prelungiri Ivan ridică pulsul fanilor olteni cu un dribling în plus în careul mic ce-i permite lui Aioani șă blocheze balonul. Pe secundele de final Neguț îl mai depășește o dată pe Papp, rămâne singur cu Pigliacelli și încearcă fără succes să-l învingă cu un șut cu șpițul, cu toate acestea Chindia nu ratează cele trei puncte și urcă pe locul 7 cu 14 puncte.

Universitatea pierde al doilea meci în ultimele trei etape și poate fi depășită în fruntea clasamentului la golaveraj de FCSB în cazul unei victorii a roș-albaștrilor în partida de sâmbătă seară cu FC Botoșani.

Universitatea Craiova - Chindia Târgoviște 0-1 (0-1)

A marcat: D. Popa (min. 30 pen.)

Universitatea Craiova (antrenor Cristiano Bergodi): Pigliacelli - I. Mitran (min. 66 Vlădoiu), M. Constantin, Acka, Papp - Nistor, Ov. Bic, Căpăţînă (min. 46 Bărbuţ) - Baiaram (min. 46 Ivan), Tudorie (min. 46 Mamut), Ofosu (min. 60 Cîmpanu)

Chindia Târgoviște (antrenor Emil Săndoi): Aioani - Căpuşă, Piţian, P. Iacob, Fomba (min. 86 Martac) - Neguţ, M. Dulca, V. Raţă, D. Dumitraşcu - D. Popa (min. 88 Costea), D. Florea (min. 67 Yameogo)