Liga 1: Universitatea Craiova urcă pe locul secundRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Nov 2019

Liga 1: Universitatea Craiova urcă pe locul secund

Victorie reconfortantă pentru moral la revenirea pe ”Ion Oblemenco” a băieților lui Victor Pițurcă. Pe noul gazon hibrid, Universitatea Craiova s-a mișcat mult mai lejer în fața celor de la FC Hermannstadt și s-a impus fără probleme la scor de neprezentare.

Bancu a dechis scorul în minutul 38 cu un șut din unghi la care Novo, portarul sibienilor, putea face mai mult, scorul pauzei reflectând justificat superioritatea gazdelor. Sibienii au fost extrem de discreți și în partea a doua a jocului când Cicâldău a dus scorul la 2-0 în minutul 68 cu o lovitură de cap din 7 metri după o centrare de pe partea dreaptă a lui Zakaric. Mai mult decât atât, Ousmane Viera a pus capac cu un autogol înscris 8 minute mai târziu, o încercare de degajare cu glezna din 6 metri după o deviere cu capul a lui Tiago Ferreira în urma unei lovituri de colț.

Un meci de uitat pentru elevii lui Eugen Neagoe, care rămân cu 14 puncte pe penultimul loc, în timp ce oltenii urcă pe locul 2 cu 31 de puncte, la fel ca Astra, dar cu golaveraj mai bun cu un gol. Autogolul lui Viera.

Universitatea Craiova - FC Hermannstadt 3-0 (1-0)

Au marcat: Bancu (min. 39), Cicâldău (min. 68), Viera (min. 76 aut.)

Universitatea Craiova (antrenor Victor Pițurcă): L. Popescu - Măţel, Tiago, Bălaşa, Bancu (min. 90 Vătăjelu) - Qaka, Cicâldău, Zakaric - Bărbuţ (min. 70 Ivanov), Niţu (min. 58 M. Roman), Baiaram

FC Hermannstadt (antrenor Eugen Neagoe): Novo - Luchin, Viera, Stoica, Opruţ (min. 46 Buşu) - L. Dumitriu, Offenacher, De Castro Taira (min. 69 Rimane) - David Caiado (min. 58 Yazalde), Debeljuh, Buzan