Liga 1: Un egal cât o piatră de moarăAdrian Piclisan / Mediafax Foto
11 Mai 2016

Liga 1: Un egal cât o piatră de moară

În Banat, ACS Poli Timișoara și CS U Craiova au remizat cu multe goluri, dar din păcate rezultatul nu le ajută pe deplin pe niciuna dintre echipe. Cu câte un punct obținut, oltenii rămân la două lungimi în urma liderului CSMS Iași și pierd un tempo important în cursa pentru un loc în cupele europene, iar ACS Poli este la două puncte în urma celor de la FC Voluntari, echipă aflată pe locul ce duce la baraj, și la 5 față de Concordia, echipă aflată în zona sigură.

Deschiderea de scor a aparținut oaspeților, dar cel care a făcut 90% din gol a fost Cânu. Fundașul bănățenilor nu a putut să țină pasul cu Ivan, apoi a încercat să respingă de la 6 metri balonul ajuns în fața porții, dar a trimis în Nuno Rocha și mingea a ricoșat în poartă. Era minutul 42, iar după pauză Goga a restabilit egalitatea în minutul 48 dintr-un penalty acordat pentru un henț făcut în careu de Iliev. Startul fulminant de repriză continuă în minutul 52 cu golul de 2-1 înscris de Dan Popescu cu un șut din afara careului oltenilor care a trimis mingea la rădăcina barei din stânga lui Laurențiu Popescu, portarul echipei oaspete. După numai câteva secunde o acțiune pe partea stângă de atac a celor de la CSU Craiova a adus mingea la 6 metri, de unde Băluță, mai rapid decât fundașii gazdelor, a împins balonul în plasă cu toată opoziția lui Smaranda stabilind și scorul final ACS Poli – CSU Craiova 2-2 (0-1).

ACS Poli (antrenor Petre Grigoraș): Smaranda - Melinte, Manuel Torres, Cânu, D. Popescu - J. Hernandez, Jenkins (min. 80 Croitoru), Goga - Bărbuț (min. 57 Elvis Pisas), Rajcomar (min. 69 Zicu), Elek

CS U Craiova (antrenor Daniel Mogoșanu): L. Popescu - Dumitraș (min. 69 S. Achim), Popov, Iliev, Vătăjelu - A. Băluță (min. 80 Măzărache), Zlatinski, Mateiu, Bancu - A. Ivan, Nuno Rocha