Liga 1: Ultima etapă a play-out-uluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Aug 2020

Liga 1: Ultima etapă a play-out-ului

Astăzi de la ora 17:00 au fost programate cele patru meciuri ale ultimei etape a play-out-ului Ligii 1. Menite să stabilească ierarhia finală a jumătății inferioare a competiției după un criteriu decis de reprezentanții cluburilor la consultarea LPF, media punctelor pe meciurile disputate până astăzi în această fază a competiției, doar două dintre partide au suscitat interes.

La Sfântu Gheorghe, Sepsi OSK avea nevoie să nu piardă în fața Academicii Clinceni pentru a termina cu un coeficient superior celor de la Dinamo și de a-și asigura cel puțin locul de baraj. Covăsnenii au câștigat cu 1-0 (1-0) prin golul înscris de Ronaldo Deaconu din lovitură liberă în minutul 26 și pentru a evita și locul de baraj mai aveau nevoie de o înfrângere a Politehnicii Iași la Sibiu. FC Hermannstadt le-a dat speranțe deschizând scorul în minutul 7 prin Stoica, dar elevii lui Mircea Rednic au egalat în minutul 11 prin Luckassen, iar pe final de meci gazdele au revenit la conducere prin golul lui Dâlbea din minutul 79. Ieșenii s-au salvat in extremis, Andrei Cristea transformând un penalty în al treilea minut al prelungirilor partidei și stabilind scorul final al partidei 2-2 (1-1).

Dinamo a suferit și în partida din șoseaua Ștefan cel Mare cu FC Viitorul, constănțenii deschizând scorul prin Achim în minutul 35 din penalty în urma unui henț al lui Kostrna, însă Sorescu a egalat după numai două minute și a salvat echipa gazdă de la ultima poziție a clasamentului.

În baza criteriului propus de stabilire a ierarhiei, ”câinii roșii” puteau termina pe ultimul loc în cazul unei înfrângeri în partida cu FC Viitorul și o victorie a Chindiei Târgoviște cu FC Voluntari. Pe arena ”Ilie Oană” din Ploiești, jucătorii pregătiți de Emil Săndoi s-au impus cu 2-0 (2-0) ca urmare a reușitelor semnate de Berisha (min. 33) și Yameogo (min. 39), dar în pofida acestei victorii termină pe ultimul loc al ierarhiei, indiferent de criteriile alese.

Rezultatele ultimei etape sunt următoarele:

Chindia Târgoviște - FC Voluntari  2-0 (2-0)

Dinamo București - FC Viitorul  1-1 (1-1)

FC Hermannstadt - Politehnica Iași  2-2 (1-1)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe - Academica Clinceni  1-0 (1-0)

Ierarhia play-out-ului după criteriul propus de LPF:

Club                                                       Meciuri Puncte  Raport

7. FC Hermannstadt                              12           22           1,83

8. FC Viitorul                                         14           23           1,64

9. Academica Clinceni                            14           21           1,50

10. FC Voluntari                                     14           21           1,50

11. Politehnica Iași                                 14           19           1,35

12. Sepsi OSK Sf. Gheorghe                   13           17           1,30

13. Dinamo București                             9              8              0,88

14. Chindia Târgoviște                             12           10           0,83