Liga 1: UTA provoacă a doua înfrângere la rând a campioanei în GruiaFlaviu Buboi / SportPictures.eu
22 Nov 2020

Liga 1: UTA provoacă a doua înfrângere la rând a campioanei în Gruia

A doua înfrângere pe teren propriu îi menține pe elevii lui Dan Petrescu departe de primul loc ocupat de Universitatea Craiova. După ce în urmă cu două etape a cedat cu 1-2 în fața celor de la Gaz Metan, CFR Cluj a pierdut din nou în Gruia în partida din această seară cu UTA.

Ziua a început prost pentru Dan Petrescu, cu vestea că trei jucători - Ciprian Deac, Ovidiu Hoban și noul venit, Ben Youssef - au fost depistați pozitiv, ceea ce l-a determinat pe tehnicianul campioanei să apeleze la improvizații. Chiar și așa, elevii săi au fost cei care au controlat jocul și au ratat o primă ocazie în minutul 7, când Rondon a reluat slab din mijlocul careului și i-a permis lui Iacob să rețină. Portarul arădenilor a fost la post și la șutul din afara careului trimis de Soares în minutul 16, și la reluarea ratată a lui Chipciu din minutul 25, dar și la testul de reflexe la care l-a supus colegul său Erico în minutul 41, când a deviat pe spate cu capul o minge aruncată în careu. Atunci când părea bătut, transversala l-a salvat, în minutul următor Chipciu lovind în plin bara cu un șut din interiorul careului.

În partea a doua a jocului Buhăcianu trimite primul șut pe poarta CFR-ului în minutul 51, execuția acestuia la colțul scurt fiind parată de Belgrădean, apoi în minutul 75 Hora înscrie unicul gol al partidei cu un șut nu foarte puternic de la 16 metri, dar care l-a surprins pe Bălgrădean, ușor mascat de colegii săi. Gazdele puteau egala în minutul 80 din lovitură liberă, dar Iacob a scos de la vinclu balonul șutat de Costache, sau trei minute mai târziu, însă lovitura de cap a lui Debeljuh nu a prins cadrul porții.

Partida s-a încheiat cu victoria arădenilor, care urcă pe locul 5 cu 17 puncte, în timp ce CFR rămâne pe 3 cu 21 de puncte, la patru lungimi în urma liderului.

CFR Cluj - UTA 0-1 (0-0)

A marcat: Hora (min. 75)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Bălgrădean – Susic, Ciobotariu (min. 87 Zunic), Burcă, Camora – Itu (min. 46 Debeljuh), Soares (min. 82 Djokovic), Păun – Chipciu (min. 72 Costache), Rondon (min. 82 Vojtus), M. Pereira

UTA (antrenor Laszlo Balint): Iacob – Roumpoulakou, Benga, Da Silva, Tomozei – Miculescu (min. 46 Buhăcianu), Roşu, Albu, Tescan (min. 90+4 Popescu) – Hora (min. 87 Melinte), Morar (min. 72 Rus)