Liga 1: Tur de forță în GruiaDan Tautan / Mediafax Foto
30 Apr 2016

Liga 1: Tur de forță în Gruia

ACS Poli Timișoara pare a fi fixată în subsolul clasamentului play-out-ului după înfrângerea dureroasă suferită pe terenul din Gruia. CFR Cluj a debordat în fața unei echipe care a rămas în 10 după ce în minutul 33 portarul francez Gomis a pus mâna pe minge în afara careului, înlocuitorul său, Strauss, fiind nevoit să scoată de cinci ori mingea din plasă.

Prima reușită i-a aparținut lui Nouvier la sfârșitul primei reprize, francezul deschizând scorul în minutul 44 cu un șut puternic sub transversală, apoi Ruiz a înscris în doi timpi în minutul 51. Goga reduce din diferență în minutul 53 profitând de o gafă a fundașilor clujeni, dar mijlocașul bănățenilor ratează ocazia de a egala trei minute mai târziu. După o bară a lui Larie, Bud duce scorul la 3-1 în minutul 66 reluând simplu din 5 metri o centrare ideală trimisă de Jakoliš de pe flancul drept, iar două minute mai tîrziu vârful clujenilor ratează o mare ocazie trimițând cu capul peste transversală o minge respinsă de Strauss. Se face totuși 4-1, nou-intratul Beleck reluând din cădere centrarea lui Jakoliš, apoi Cristian Lopez, și el intrat pe finalul partidei, a închis tabela în minutul 90+3 cu o lovitură de cap la centrarea lui Vitor Bruno.

Scor final CFR Cluj - ACS Poli 5-1 (1-0), un adevărat tur de forță al clujenilor ce se mențin la două puncte în spatele liderului CSMS Iași.

CFR (antrenor Antonio Conceicao): T. Marc - Tiago Lopes, Larie, A. Mureşan, Camora - Petrucci, Juan Carlos Ruiz  (min. 72 Beleck) - Jakoliš (min. 78 Cristian Lopez), Nascimento, Nouvier - Bud (min. 82 Vitor Bruno)

ACS Poli (antrenor Petre Grigoraș): Gomis - Melinte, Cânu, Scutaru (min. 23 Bocșan), D. Popescu - Llorente, Javi Hernández (min. 36 Strauss) - Nimely, Jenkins, Goga - Elek (min. 71 Zicu)