Liga 1: Țucudean intră și câștigă jocul pentru CFRDragos Pascaneanu / SportPictures.eu
23 Feb 2019

Liga 1: Țucudean intră și câștigă jocul pentru CFR

În peisajul polar din Copou, CFR Cluj a supraviețuit și se întoarce în Gruia cu trei puncte prețioase ce îi asigură, practic, fotoliul de campioană a sezonului regulat.

Pe terenul înghețat al celor de la Politehnica Iași, campioana și-a făcut viața grea încă din minutul 17, atunci când Culio are o intrare urâtă la Cioinac, îl calcă pe gleznă și arbitrul Iulian Călin i-a arătat cel de-al doilea cartonaș galben și l-a eliminat. Cu toate că beneficiau de superioritate numerică, elevii lui Flavius Stoican nu au profitat de acest lucru și jocul a continuat într-o luptă surdă fără ocazii de poartă. Primul eveniment care a ridicat tensiunea în tribune s-a petrecut în minutul 76, atunci când Patrick Petre ar fi trebuit să primească penalty după ce la limita careului Mureșan și-a lăsat piciorul în spate și după ce a lovit balonul l-a lovit în genunchi pe mijlocașul gazdelor. Sanoh trimite primul șut pe poarta lui Arlauskis în minutul 86, dar nu-l poate învinge pe experimentatul portar al oaspeților, apoi Țucudean, intrat în teren în primul minut de prelungiri, dă lovitura pe contraatac și stabilește scorul final, Politehnica Iași – CFR Cluj 0-1 (0-0).

Ieșenii rămân cu 34 de puncte și joacă în ultima etapă pe terenul celor de la FC Hermannstadt, calculele pentru play-off complicându-se pentru ei.

Politehnica Iași (antrenor Flavius Stoican): Peralta - Rus, Gardoş, Frăsinescu, Sin - Mihalache (min. 74 Sanoh), Cioinac - Platini, P. Petre (min. 80 Aguinaldo), Zaharia (min. 60 Nascimento) - Garros

CFR Cluj (antrenor Alin Minteuan): Arlauskis - Manea, Lang, Mureşan, Camora - Djokovic, Bordeianu (min. 86 Hoban), Culio - Deac, Costache (min. 90+1 Ţucudean), Păun (min. 65 Moutinho)