Liga 1: Trupa lui Hagi trece testul maturitățiiStefan Ciocan / SportPictures.eu
21 Oct 2016

Liga 1: Trupa lui Hagi trece testul maturității

Ultima etapă a turului a pus Viitorul în fața unui examen serios, pe arena din Ovidiu sosind CFR Cluj, echipa cu cea mai bună serie în campionat – 10 meciuri fără înfrângere. Cu două victorii și două egaluri în ultimele 4 deplasări, elevii lui Vasile Miriuță aveau un avantaj moral în fața gazdelor ce reveneau pe propria arenă cu amărăciunea înfrângerii de la Timișoara. Cu toate acestea, prestând un joc pragmatic și eficient, Viitorul a stabilit învingătoarea partidei după primele 45 de minute.

Două goluri din penalty au fost de ajuns pentru a răpune elanul clujenilor, ambele penalty-uri fiind corect acordate de arbitrul George Găman, primul în minutul 19 la șutul lui Iancu în brațul lăsat neglijent de Rus, cel de-al doilea la intervenția imprudentă și nejustificată din al doilea minut de prelungiri a lui Nascimento asupra lui Răzvan Marin. Iancu și respectiv Chițu au transformat loviturile de pedeapsă și au oferit gazdelor un avantaj solid pentru partea a doua a meciului.

Nevoiți să se arunce în atac, clujenii ratează o ocazie monumentală în minutul 56 prin Omrani, incapabil să trimită în plasă din 9 metri singur cu Rîmniceanu, apoi Larie lovește bara din lovitură liberă în minutul 62. Nemarcat, Omrani trimite cu capul pe lângă poartă în minutul 73 din 6 metri, același rezultat înregistrându-se în minutul 82 la lovitura de cap a lui Bud, de această dată din 3 metri. Golgheterul clujenilor se revanșează, însă, două minute mai târziu înscriind din întoarcere din mijlocul careului echipei gazdă după ce a fost găsit cu o pasă inteligentă de Păun.

Nu a mai fost loc de alte ocazii, elevii lui Gică Hagi blocându-se perfect și apărând un rezultat important FC Viitorul - CFR Cluj 2-1 (2-0) care îi duce pe constănțeni la 23 de puncte, la egalitate cu CSU Craiova pe podium, dar cu golaveraj inferior. CFR rămâne în afara zonei play-off, dar returul se anunță foarte interesant pentru clujeni.

Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Benzar, Tîru, Brandan, Boli - R. Marin, Nedelcu (min. 71 Mitache), Dani Lopez (min. 60 Hodorogea) - Chiţu, Iancu (min. 60 Nimely), Coman

CFR Cluj (antrenor Vasile Miriuță): Marc - Rus, Larie, Horj, Peteleu - Gomelt (min. 46 Camora), Nascimento - Sorsa (min. 57 Păun), Juan Carlos (min. 46 Omrani), Nouvier - Bud