Liga 1: Tripla lui Rondon stabilește învingătoareaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
03 Mai 2019

Liga 1: Tripla lui Rondon stabilește învingătoarea

Gaz Metan Mediaș nu face nicio concesie pe traseul său către câștigarea play-out-ului, elevii lui Edi Iordănescu dovedindu-și superioritatea în fața unei formații a celor de la FC Hermannstadt care nu poate menține ritmul primei ligi.

Rondon a fost eroul partidei cu trei goluri înscrise, primul dintre ele în minutul 24 cu o lovitură de cap după un corner de pe partea dreaptă, al doilea fiind înscris din penalty în minutul 67 după ce arbitrul George Rădulescu a considerat că duelul disproporționat dintre Mijuskovic și Mailat s-a derulat în interiorul careului sibian. Au urmat cinci minute de dominare totală a gazdelor, cu golul lui Caiado înscris din lovitură liberă în minutul 70 și a treia reușită a lui Rondon, cap după centrarea lui Crețu, din minutul 72. Pe final de meci, arbitrul George Rădulescu sancționează eronat un henț în careul medieșean al lui Crețu, fundașul gazdelor având mâinile lipite de corp, iar din penalty-ul acordat Dâlbea înscrie în minutul 89 golul de onoare al sibienilor.

Scor final Gaz Metan Mediaș - FC Hermannstadt 4-1 (1-0), o nouă piatră de moară atârnată de gâtul oaspeților pentru care meciul din etapa viitoare contra Concordiei este capital pentru lupta de menținere pe prima scenă fotbalistică.

Gaz Metan Mediaș (antrenor Edi Iordănescu): Pleşca – Creţu, M. Constantin (min. 78 Andre Micael), Larie, Buşu – Fofana, Luis Aurelio – Olaru (min. 64 Mailat), Ivanov, Caiado – Rondon (min. 76 Yazalde)

FC Hermannstadt (antrenor Vasile Miriuță): Căbuz – Măţel, Mijuskovic, Dâlbea, Dandea, Tătar – P. Petrescu (min. 39 Popovici), Offenbacher (min. 64 L. Dumitru), Jazvic – Tsoumou (min. 72 Lendric), Blănaru