Liga 1: Concordia Chiajna vs. FC Voluntari (live)
    SuperLiga CEC Bank: CSM București vs. CSM Știința Baia Mare (live)
    Digisport 1
Liga 1: Triplă MitrițăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Apr 2018

Liga 1: Triplă Mitriță

Oltenii au revenit cu victorie pe ”Ion Oblemenco”, unul dintre ”vinovați” fiind Mitriță, cel care a înscris de două ori din acțiune și o dată din penalty pentru a parafa un succes de moral pentru elevii lui Devis Mangia.

CSM Poli Iași s-a văzut prea puțin într-un joc în care argintul viu al gazdelor a schimbat prima dată tabela în minutul 18 cu un șut de la 22 de metri deviat de Frăsinescu, balonul păcălindu-l pe Kolosev.  În minutele de prelungiri ale reprizei Mitriță și-a arătat clasa cu o reluare spre vinclu a pasei trimise de la linia de fund a terenului de Dimitrov, șutul din prima al atacantului de buzunar surprinzându-l din nou pe Kolosev. 2-0 la pauză și în minutul 54 arbitrul Radu Petrescu a indicat punctul cu var în urma faultului făcut de portarul oaspeților asupra lui Bărbuț. Mitriță face hat-trick-ul și tribunele sunt relaxate, relaxați devin și jucătorii olteni, care primesc gol în minutul 72. Calancea a scăpat în față un balon simplu centrat de Andrei Cristea pentru Platini și Danale, atent, l-a împins în plasă. Scorul final a fost stabilit de Dimitrov în primul minut de prelungiri ale partidei cu o lovitură de cap după o centrare primită de la Briceag, astfel încât se termină CS U Craiova – CSM Poli Iași 4-1 (2-0).

Oltenii fac 34 de puncte și așteaptă acum rezultatul partidei de mâine dintre Viitorul și CFR Cluj, în timp ce ieșenii rămân cu 20 de puncte și fără victorie în cele patru etape de play-off.

CS U Craiova (antrenor Devis Mangia): Calancea - Popa (min. 46 Screciu), Gardoş, Ferreira - Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu - Bărbuţ (min. 89 Briceag), Glavina (min. 58 Burlacu), Mitriţă

CSM Poli Iași (antrenor Flavius Stoican): Kolosev - Sin, Mihalache, Frăsinescu, Panţîru - Qaka, Cioinac - Gavrilă (min. 65 Danale), Platini (min. 76 Jo), Zaharia - Kizito (min. 46 A. Cristea)

În partida de play-out a zilei Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-a impus pe teren propriu, scor 2-1 (0-1) în compania celor de la Gaz Metan Mediaș. Venezueleanul Rondon a înscris din nou pentru medieșeni și a deschis scorul în minutul 30 cu o lovitură de cap din 6 metri după o centrare perfectă primită din flancul stâng. Intrat în teren în minutul 63, Hadnagy a adus egalarea cinci minute mai târziu, iar Simonovski a înscris golul victoriei în al doilea minut de prelungiri.