Liga 1: Trei puncte triste pentru olteniRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Oct 2020

Liga 1: Trei puncte triste pentru olteni

O victorie tristă pentru Universitatea Craiova în partida de pe ”Ion Oblemenco” cu Politehnica Iași. Cele trei puncte aduse de golul lui Bărbuț din minutul 51 îi ajută pe olteni să-și mențină statutul de integraliști după 6 etape, dar accidentarea lui Koljic și pierderea sa pe o perioadă îndelungată îi afectează pe elevii lui Cristiano Bergodi.

Partida a început bine pentru ei, cu Koljic și Baiaram la finalizare în minutele 9 și respectiv 14, în ambele situații Bușu intervenind decisiv pentru îndepărtara pericolului, apoi pe fondul unui joc fără ritm a apărut accidentarea vârfului bosniac. Aflat în urmărirea balonului, Mihalache i-a făcut un tackling din lateral, dar i-a prins glezna piciorului drept și i-a fracturat glezna, urletele de durere ale lui Koljic determinând intervenția rapidă a echipei medicale și transportarea lui direct la spital. Mihalache a primit inițial cartonașul galben, dar evaluarea ulterioară a situației lui Koljic l-a determinat pe arbitrul Ovidiu Hațegan să revină asupra deciziei și să îi acorde cartonașul roșu.

Rămași în 10, ieșenii au făcut față atacurilor sterile ale gazdelor, însă în minutul 51 Bărbuț reușește să deschidă scorul după o lovitură de colț în urma căreia a urcat de-a lungul liniei de fund către poarta lui Axinte și după ce mingea i-a revenit cu noroc l-a învins pe portarul oaspeților cu un șut la colțul lung. Ieșenii ies la atac chiar și în inferioritate numerică și lasă spații largi în defensivă, iar Bărbuț putea mări avantajul de pe tabelă în minutul 63 însă variantei șutului a preferat-o pe cea a pasei în lateral pentru Ivan care a ratat întâlnirea cu balonul. O altă ”contră” a oltenilor în minutul 79 îl are ca vârf de lance tot pe Bărbuț, de această dată alege șutul, însă trage direct în Axinte, apoi pe urmarea fazei Nistor șutează mult peste transversală.

Partida se încheie cu 1-0 și oltenii termină primele 6 etape cu maxim de puncte, dublu decât adversarii lor de astăzi.

Universitatea Craiova - Politehnica Iași 1-0 (0-0)

A marcat: Bărbuț (min. 51)

Universitatea Craiova (antrenor Cristiano Bergodi): Pigliacelii – Vlădoiu, Bălașa, M. Constantin, Bancu – Nistor, Bic (min. 82 Mateiu), Cicâldău (min. 76 Screciu) – Baiaram, Koljic (min. 43 Bărbuț), A. Ivan

Politehnica Iași (antrenor Daniel Pancu): Axinte – Onea (min. 88 Popadiuc), Mihalache, Baxevanos, Bușu – Vanzo (min. 66 Atska), Breeveld (min. 15 De Iriondo), Passaglia – Platini (min. 46 Cabral), A. Cristea (min. 46 Zajmovic), Calcan