Liga 1: Trei puncte și loc de play-off pentru Gaz MetanValentin Macrea / SportPictures.eu
01 Oct 2016

Liga 1: Trei puncte și loc de play-off pentru Gaz Metan

Medieșenii au obținut toate cele trei puncte într-un meci important împotriva unei echipe ce trece printr-o criză de rezultate. FC Voluntari a fost privată aproape din startul partidei de contribuția playmaker-ului său, Cernat fiind nevoit să iasă din teren în minutul 16 după o contuzie puternică la nas și înlocuit apoi de Lungu. Gaz Metan a avut o ocazie imensă în minutul 42, Axente reluând nestingherit din 7 metri o centrare a lui Ciprian Petre de pe partea dreaptă, însă Bornescu a fost la post și a scos cu un reflex senzațional.

Vârful gazdelor nu a mai ratat în minutul 52 după o fază în oglindă, centrarea fiind primită de pe partea stângă de la Rugasevic. De remarcat lejeritatea în marcaj a fundașilor ilfoveni, care au pe conștiință acest gol, fundașul stânga al gazdelor nefiind întâmpinat pe pătrundere, iar Axente a reluat liber dintre cinci jucători adverși. Bălan putea aduce egalarea din lovitură liberă în minutul 65, la fel de bine putea fi 2-0 în minutul următor după ce Lungu îi face cadou lui Eric un balon la 35 de metri, iar brazilianul a trimis un lob ce a trecut puțin peste transversală. Ultima ocazie a partidei îi aparține tot lui Axente, dar vârful de atac al Gazului a ratat întâlnirea cu balonul la șutul centrare al lui Romeo.

S-a încheiat Gaz Metan – FC Voluntari 1-0 (0-0), medieșenii trecând pe ultimul loc de play-off cu 16 puncte, iar ilfovenii rămânând pe 10 cu 11 puncte.

Gaz Metan (antrenor Cristian Pustai): Pleşca - Creţu, Susnjar, Trtovac, Rugasevic - Cristea, Zaharia - Llullaku (min. 88 Romeo), Eric (min. 81 Danci), Petre (min. 70 Munteanu) - Axente

FC Voluntari (antrenor Florin Marin): Bornescu - Filipov (min. 68 Coman), Spahija, Balaur, Acsinte - Novac, Cernat (min. 21 Lungu), Marinescu, Căpăţână (min. 60 Deac) - Bălan, Ivanovici