Liga 1: Trei puncte pentru locul 3Stefan Ciocan / SportPictures.eu
19 Apr 2016

Liga 1: Trei puncte pentru locul 3

La Ovidiu, Viitorul a înregistrat a treia înfrângere consecutivă în play-off și continuă degringolada. Retragerea în tribună și preluarea frâielor de către Cătălin Anghel nu a produs modificarea de atitudine a jucătorilor pe care o estima Gică Hagi. Pandurii au administrat o nouă corecție echipei constănțene, a treia în acest sezon, și face uitată înfrângerea usturătoare, 0-4, din urmă cu un an.

După o primă repriză palidă, în care doar ocazia lui Nistor și parada lui Buzbuchi din minutul 44 au mai adus aminte publicului că se joacă un meci de play-off, Hora iese la rampă în minutul 52 și își face datoria de puncheur înscriind cu o lovitură de cap la centrarea de pe partea dreaptă oferită de Ungurușan. În minutul 67 Pandurii își dublează avantajul pe tabelă prin Nistor, mijlocașul gorjenilor driblându-l pe Buzbuchi în mijlocul careului și apoi trimițând în poartă cu toată opoziția fundașilor adverși.

S-a încheiat Viitorul – Pandurii 0-2 (0-0) după o repriză a doua ce îi duce pe gorjeni pe locul 3 în clasament la egalitate de puncte cu Dinamo și la două puncte în spatele echipei de pe locul 2, Steaua.

Viitorul (antrenor Cătălin Anghel): Buzbuchi - Benzar (min. 46 Coman), Hodorogea, Boli, C. Ganea - R. Marin, Filip, De Lucas - Chiţu (min. 46 Ciobanu), I. Hagi (min. 61 Rusu), Fl. Tănase

Pandurii (antrenor Edi Iordănescu): Stanca - Unguruşan, Vasco, Bunoza, Acsinte (min. 86 Grecu) - Răuţă (min. 71 Piţian), Ropotan - Antal (min. 74 Nicoară), Nistor, Răduţ - Hora