Meci demonstrativ "Centenarul Fotbalului Românesc" (live)
    EHF Cup: SCM Ramnicu Vâlcea vs. Herning-Ikast Handbold (live)
    EHF Champions League: CSM București vs. Bietigheim (live)
    Digisport 1
  • 19:15
    EHF Champions League: Elverum vs. Dinamo (live)
    Digisport 2
Liga 1: Trei penalty-uri și cinci goluri la CălărașiEmil Vasilescu / SportPictures.eu
15 Sep 2018

Liga 1: Trei penalty-uri și cinci goluri la Călărași

Meci de foarte bună calitate la Călărași între Dunărea și FC Botoșani! Nou promovata s-a impus cu 3-2 (2-1) și a urcat pe locul 5 după ce a întors tabela până la pauză și apoi a făcut diferența cu un gol în minutul 85.

Oaspeții au deschis scorul din penalty în minutul 11 prin Rodriguez, lovitura de pedeapsă fiind acordată de arbitrul Cătălin Popa pentru o ținere evidentă a lui Simion la Mihai Roman. ”Centralul” a indicat punctul cu var din celălalt careu nouă minute mai târziu, dar Silviu Pană a executat slab și portarul botoșenenilor, Pap, a respins balonul trimis în dreapta sa. Egalarea a survenit în minutul 29, când Kanda l-a învins pe Pap cu un șut din mijlocul careului după o pasă a lui Keita, apoi autorul golului și-a trecut în cont și un assist în minutul 37 când cornerul executat de el a fost reluat imparabil de Dobrosavlevici pentru 2-1. Bourceanu, aflat la debutul în tricoul Dunării, a fost schimbat de Dan Alexa în startul reprizei secunde, apoi arbitrul Cătălin Popa a dictat al treilea penalty în meci în minutul 50 pentru faultul lui Țenea la Fabbrini, iar din minutul 50 tabela s-a egalat după a doua transformare a lui Rodriguez. Golul victoriei a fost înscris cu cinci minute înainte de finalul timpului regulamentar tot după o fază fixă, un corner de pe partea dreaptă aducând balonul în careul mic de unde Ndiaye Mediop l-a învins pe Pap în doi timpi și a adus bucuria în tribunele arenei din Călărași.

Un al patrulea penalty putea fi acordat un minut mai târziu la piedica lui Mendy pusă lui Golofca, dar Cătălin Popa a închis ochii și s-a terminat Dunărea – FC Botoșani 3-2 (2-1).

Dunărea Călărași (antrenor Dan Alexa): Straton - Ţenea, Dobrosavlevici, Puşcaş, Mendy - Bourceanu (min. 46 Honciu) - Kanda, Simion (min. 63 Cucu), Pană, Keyta (min. 68 V. Munteanu) - N. Mediop

FC Botoșani (antrenor Costel Enache): Pap - Patache (min. 68 Dumitraş), Burcă, Miron, Soiledis - Oaidă, Rodriguez (min. 88 Brekalo) - Fabbrini, Papa (min. 65 Ongenda), Golofca - Roman