Liga 1: Timișorenii se impun sub imperiul caniculeiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Aug 2017

Liga 1: Timișorenii se impun sub imperiul caniculei

În plin cod de temperaturi ridicate, ACS Poli Timișoara și Juventus București s-au întâlnit pe malurile Begăi în meciul de debut al etapei cu numărul 4 a Ligii 1.

Gazdele au învins nou-promovata la capătul unei partide pe care și-au făcut-o ușoară după ce au deschis repede scorul, reușita lui Alex Munteanu din minutul 9 clarificând în mare parte situația învingătoarei. Mijlocașul bănățenilor a finalizat o acțiune simplă de contraatac deschisă de o pasă lungă din apropierea propriului careu de Artean ce l-a găsit bine pe Mailat, care a pătruns în careul bucureștenilor și i-a pus o pasă ideală colegului său de linie după ce a făcut câteva driblinguri. Crețu și Mailat au avut șuturi bune în minutele 21 și respectiv 28, la primul dintre ele Stoian reușind să respingă, iar la cel de-al doilea balonul a trecut pe lângă stâlpul din stânga portarului oaspeților. Elevii lui Daniel Oprița puteau profita prin Măzărache în minutul 35 de greșeala lui Cânu, vârful juventin interceptând o pasă la portar a lui fundașului timișorean, însă a intrat în unghi și nu a putut trimite în poarta părăsită de Curileac.

În minutul 50 Florin Ștefan a avut un șut centrare cu traiectorie înșelătoare ce l-a determinat pe Curileac să trimită în corner de sub transversală, apoi șapte minute mai târziu Măzărache a trimis cu capul din 6 metri pe lângă poartă centrarea bună trimisă din flancul stâng de Florin Ștefan. Gazdele au la rândul lor o mare ocazie în minutul 64 când Vașvari a șutat din mijlocul careului pe direcția portarului Stoian, iar după alte trei minute Mailat rezolvă victoria cu un șut la colțul lung. Artean putea duce scorul la 3-0 în minutele 77 sau 78, în ambele rânduri tânărul goalkeeper al oaspeților făcând minuni și respingând in extremis șuturile mijlocașului timișorean, însă scorul se strânge în ultimul minut de joc atunci când Țîră a plasat o lovitură de cap și l-a învins pe Curileac.

Scor final ACS Poli Timișoara – Juventus București 2-1 (1-0), a doua victorie a bănățenilor, care încearcă să acopere veștile proaste de natură financiară cu prestații ce încântă suporterii echipei.

ACS Poli Timișoara (antrenor Ionuț Popa): Curileac – Creţu, Cânu, Melinte, Ţigănaşu – Vaşvari, Artean (min. 87 Soljic) – Munteanu, Doman (min. 14 Croitoru), Mailat – Bud (min. 65 Bianconi)

Juventus București (antrenor Daniel Oprița): Stoian – Beţa, Benga (min. 46 Wallace), Morariu, Ştefan – Călinţaru, Sesar, Mihăescu (min. 59 Buhăescu), Stoenac – Lungu (min. 38 Țîră), Măzărache