Liga 1: Thriller la Mediaș. Gazdele revin și câștigă de la 0-2Valentin Macrea / SportPictures.eu
31 Aug 2019

Liga 1: Thriller la Mediaș. Gazdele revin și câștigă de la 0-2

Gaz Metan și-a impus jocul la jumătatea reprizei secunde și a răsturnat o situație alarmantă pe tabela de marcaj în partida de pe teren propriu cu Politehnica Iași, o altă formație cu 0 la capitolul înfrângeri în această ediție de campionat.

După o primă repriză în care au avut un gol anulat pe motiv de ofsaid la Fofana (min. 21) și un șut excelent al lui Sergiu Buș scos cu o robinsonadă de efect de Rusu, elevii lui Edi Iordănescu au primit o primă lovitură în startul părții secunde. În minutul 49 Adrian Bălan a deschis scorul cu o reluare din cădere a unei pase perfecte a lui Breeveld la 7 metri de poarta lui Pleșca, apoi trei minute mai târziu a reușit ”dubla” dintr-un penalty acordat pentru faultul portarului gazdelor asupra lui Platini.

Tehnicianul medieșenilor a efectuat imediat două schimbări și efectele s-au văzut imediat. Pe o fază de contraatac, Cardoso obține penalty după ce a fost faultat de Rusu, iar responsabilul cu execuțiile de la punctul cu var, Marius Constantin, l-a executat fără emoții pe portarul ieșenilor. În minutul 67, Chamed, introdus în locul lui Ely Fernandes, a transformat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri din zona centrală, apoi în minutul 73 celălalt jucător introdus în minutul 54, Neluț Roșu declanșează un contraatac continuat de Cardoso cu o pasă decisivă pentru Sergiu Buș care a înscris golul victoriei după ce l-a învins cu noroc pe Rusu. Buș putea face ”dubla” în minutul 81, dar mingea trimisă de el din cădere a mângâiat rădăcina barei din stânga lui Rusu, iar în minutul 89 Adrian Bălan putea fi salvatorul echipei ieșene, dar a reluat cu capul exact pe direcția lui Pleșca balonul centrat perfect la 6 metri de Andrei Cristea din lovitură liberă.

Victorie importantă pentru Gaz Metan, medieșenii urcând pe prima poziție cu 18 puncte.

Gaz Metan Mediaș - Politehnica Iași 3-2 (0-0)

Au marcat: M. Constantin (min. 57 pen.), Chamed (min. 67), S. Buş (min. 73)/ Ad. Bălan (min. 48, 52 pen.)

Gaz Metan Mediaș (antrenor Edi Iordănescu): Pleşca - R. Romeo, M. Constantin, Larie, Velisar - Droppa (min. 54 N. Roşu), Fofana, Olaru (min. 79 R. Popa) - Ely Fernandes (min. 54 Chamed), S. Buş, Cardoso

Politehnica Iași (antrenor Mihai Teja): Rusu - Gallego, Frăsinescu, Mihalache, A. Radu - Breeveld, Loshaj - Haţiegan (min. 46 Platini), Passaglia (min. 76 A. Cristea), Horşia (min. 79 Onea) - Ad. Bălan