Liga 1: Surprizele noului sezon continuă la OvidiuRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Iul 2018

Liga 1: Surprizele noului sezon continuă la Ovidiu

Debutul pe prima scenă al Dunării Călărași s-a încheiat cu o victorie istorică pentru elevii lui Dan Alexa, una obținută pe terenul fostei campioane FC Viitorul. Cu două șuturi pe poarta gazdelor din care unul a trimis balonul în plasă, călărășenii și-au apărat cu cerbicie avantajul luat încă din startul partidei și cu un dram de noroc revin acasă cu trei puncte importante.

Elevii lui Gică Hagi s-au văzut conduși încă din minutul 4 când Honciu a executat la colțul scurt o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri, plonjonul lui Cojocaru fiind inutil. Canonada ce a urmat la poarta lui Straton a fost lipsită de eficiență, Vînă, Drăguș, Ciobanu, Țîru, Ianis Hagi, Voduț și Băluță ratând pe rând ocazii de a înscrie, însă totul a culminat cu penalty-ul ratat de Ianis Hagi în minutul 44. Lovitura de pedeapsă acordată de arbitrul Lucian Rusandu pentru faultul asupra lui Voduț a fost executat de decarul Viitorului pe partea pe care Straton plecase, iar portarul Dunării a respins cu piciorul.

O repriză dominată autoritar, dar steril de gazde a fost urmată de una în care natura și-a spus cuvântul și a întrerupt jocul timp de un sfert de oră. O ploaie torențială a făcut ca instalația de nocturnă să cedeze și jucătorii au intrat la cabine. La reluare Ianis și Drăguș ratează alte două bune ocazii, primul cu o lovitură de cap, iar celălalt cu o foarfecă ce a trecut pe lângă poarta călărășenilor. Pe fondul crizei de timp, Viitorul primește o lovitură în minutul 84 prin eliminarea meritată a lui Băluță pentru al doilea cartonaș galben, primit pentru o intrare dură asupra lui Mendy.

S-a încheiat FC Viitorul – Dunărea Călărași 0-1 (0-1), scor în discrepanță cu evoluția ambelor echipe în teren, dar până la urmă fotbalul se joacă pe goluri.

FC Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Cojocaru - Boboc (min. 46 Lima), Ţîru, Mladen, de Noojier - Băluţă, Ciobanu (min. 46 Achim), Vînă - I.Hagi, Voduţ (min. 70 Pitu), Drăguş

Dunărea Călărași (antrenor Dan Alexa): Straton - Gligorov, Şandru (min. 78 Mendy), Dobrosavlevici, Ispas - Puşcaş, Monroy - Munteanu, Honciu (min. 60 Mezza), Drăghiceanu (min. 60 Simion) - Alexandru