Liga 1: Steaua învinge și se distanțează în clasamentRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Sep 2016

Liga 1: Steaua învinge și se distanțează în clasament

Cu o garnitură remaniată față de partida de joi din Cupa Ligii, Steaua s-a impus în partida de pe Arena Națională contra campioanei Astra Giurgiu. Diferența a fost făcută de un fost jucător al oaspeților, Boldrin înscriind singurul gol al partidei în ultimul minut al primei reprize. Brazilianul a executat o lovitură liberă din flancul drept al atacului stelist, iar balonul trimis de el la colțul lung nu a fost atins de nimeni și a intrat în plasă lângă colțul din dreapta lui Silviu Lung junior.

Partida a fost una echilibrată, cu gazdele încercând să construiască pe flancuri profitând de spațiile dintre liniile adversarilor, giurgiuvenii ieșind la presing agresiv în jumătatea roș-albaștrilor. Adi Popa a semnat prima ocazie a partidei în minutul 11 cu un șut în cros din fuleu respins din plonjon în lateral de portarul Astrei, apoi Săpunaru a fost și el aproape de țintă în minutul 20, șutul său de la limita careului lui Niță trecând la o palmă de stâlpul din dreapta lui Niță. În minutul 28 Lung junior are o intervenție incredibilă și respinge de pe linia porții balonul deviat subtil de Tamaș în urma unui corner executat de Boldrin, după care la numai un minut distanță portarul Astrei zboară pur și simplu și scoate de la vinclu mingea trimisă cu capul de Moke. Oaspeții dau din nou emoții în minutul 36 când Alibec l-a întors pe Tamaș și a șutat de la 15 metri pe centrul porții, fără a avea șanse să-l bată pe Niță.

Imediat după pauză Adi Popa a fost aproape de a dubla avantajul pe tabelă în minutul 50. Găsit cu o pasă ideală de Bourceanu, mijlocașul de buzunar al Stelei a pătruns în careul Astrei și a trimis la colțul lung pe lângă Lung junior, dar celălalt Junior, Morais, a apărut în ultima clipă și a respins din apropierea liniei porții. După un sfert de oră, Junior Morais iese în evidență și într-o fază de atac în care torpila trimisă de el de la 25 de metri l-a întins pe Niță, dar goalkeeper-ul Stelei și-a îndeplinit misiunea și a respins. La fel de bine a reacționat și la șutul lui Alibec din minutul 70, pentru ca balanța să se încline apoi în partea cealaltă a terenului, cu Boldrin șutând puțin pe lângă bara de la colțul lung, într-o situație similară găsindu-se Adi Popa în minutul 85. Nervii scapă de sub control în minutele de final, când Junior Morais vede al doilea cartonaș galben, iar colegii săi și banca tehnică a Astrei au ripostat vehement la decizia arbitrului Marius Avram.

S-a încheiat Steaua – Astra 1-0 (1-0), rezultat în urma căruia roș-albaștrii își consolidează poziția de lider cu 17 puncte, în timp ce campioana rămâne cu 5 puncte din 7 meciuri disputate.

Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Niţă - Enache, Tamaş, Toşca, Mitrea - Moke (min. 52 De Amorim), Bourceanu - Adi Popa, Boldrin, Fl. Tănase (min. 52 O. Popescu) - Golubovic (min. 79 Tudorie)

Astra (antrenor Marius Șumudică): S. Lung jr. - Săpunaru, Geraldo Alves, Fabricio, Junior Morais - Al. Ioniţă II, Lovin (min. 46 Boudjemaa), Seto, Teixeira (min. 78 Nicoară) - D. Niculae (min. 58 Budescu), Alibec