Liga 1: Steaua continuă eclipsaMircea Rosca / SportPictures.eu
01 Nov 2015

Liga 1: Steaua continuă eclipsa

Cu un gol marcat din poziție de ofsaid și unul după o greșeală imensă a lui Niță, CFR Cluj s-a impus în partida din Gruia cu Steaua București. Campionii nu au reușit să iasă din conul de umbră în ceea ce privește calitatea jocului și au înregistrat al treilea meci consecutiv fără victorie în campionat, îndepărtându-se primele locuri ale clasamentului.

Practic fără ocazii de gol, elevii lui Mirel Rădoi nu puteau emite pretenții la un rezultat de egalitate, iar gafele din defensivă au contat în stabilirea rezultatului final. Golul prin care gazdele au deschis scorul, chiar dacă a fost înscris din ofsaid, a fost construit cu o suită de 10 pase care au deșirat unsprezecele roș-albastru și după o centrare de pe dreapta a lui Tiago Lopes, Vitor Bruno a împins mingea în poartă din 6 metri. În lipsa unor jucători cu imaginație, capabili să dea ultima pasă, precum Hamroun sau Kharja, steliștii au dominat steril a doua repriză, ceferiștii mulțumindu-se să absoarbă presiunea și să dea lovitura pe contraatac, așa cum a fost și în minutul 81. La o acțiune rapidă pe partea dreaptă, Tiago Lopes centrează bine și mingea, deviată de Niță ieșit neinspirat, ajunge la Păun care o trimite în plasă din colțul careului mic printre picioarele lui Varela.

CFR – Steaua 2-0 (1-0), scor care îi duce pe clujeni pe locul 8 cu 20 de puncte, iar Steaua rămâne pe 4 cu 27 de puncte.

CFR Cluj (antrenor Francisc Dican): T. Marc - Tiago Lopes, Larie, A. Mureşan, Camora - Gomelt, Petrucci - Vitor Bruno (min. 75 Păun), Nascimento (min. 84 Beleck), Nouvier (min. 82 Jakolis) - Cristian Lopez

Steaua (antrenor Mirel Rădoi): Niţă - Râpă, Varela, Toşca, Guilherme - Muniru (min. 82 Breeveld), L. Filip (min. 72 Tudorie) - Adi Popa, Stanciu, Tahar  (min. 46 Tade) - Chipciu